Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

Richard Sulík: Poukážky na chlieb budú kedy?

S návrhom dovolenkových poukážok Andrej Danko definitívne potvrdil, že o podnikateľskom prostredí nemá šajnu, zrejme preto, že v živote nepodnikal.

Richard Sulík: Poukážky na chlieb budú kedy?
Zdroj: Marek Kmeť

Začalo sa to úsmevne, Andrej Danko riešil horalky v parlamente. Bozkávanie kapitánskych výložiek, stráženie Ústavy v strážených priestoroch Národnej rady a naháňanie hada v kancelárii len utvrdili národ v dojme, že predseda Národnej rady rieši síce voloviny, ale inak je neškodný. A keď Cicero prehovoril, národ sa bavil.


Problém nastal potom, čo sa z Roberta Fica stal politický skrachovanec, lebo sa ukázalo, že mafia nikdy nemala k premiérovi tak blízko ako k nemu, a kvôli asi tisíc iným dôvodom. Nový premiér Peter Pellegrini nemá autoritu, akú mal Robert Fico, tretí koaličný partner Béla Bugár si vždy šikovne nájde nejakú tretiu vetu, a tak sa Andrej Danko nevie zmestiť do kože.


To by zvyšku národa nemuselo prekážať, keby návrhy Andreja Danka neboli čoraz škodlivejšie. Najprv 13. a 14. platy, akoby Andrej Danko dokázal obalamutiť zákon dopytu a ponuky, a teraz dovolenkové poukážky. Bože. Bože, kde len na to tento človek chodí. Ďalšie bude čo? Poukážky na chlieb? Múku? Základné potraviny? Veď chlieb je životne dôležitejší ako dovolenka. A čo poukážky na plienky? Aha, nie, tie by mali byť rovno zadarmo. Ako sú vlaky zadarmo, ktorými Slovensko obdaril Robert Fico.


S návrhom dovolenkových poukážok Andrej Danko definitívne potvrdil, že o podnikateľskom prostredí nemá šajnu, zrejme preto, že v živote nepodnikal. Teda, pokiaľ nerátame fakturovanie jedného právneho úkonu za milión korún či možného tunelovania Lesostavu. Bez ohľadu na to, či sú zamestnávatelia v strate, alebo v zisku, alebo či ich zamestnanci nechcú radšej vyšší plat, majú byť dovolenkové poukážky povinné, a tak namiesto zrušenia gastrolístkov ako zbytočnej byrokracie pribudnú dovolenkové poukážky.

Akoby našich zamestnávateľov netrápilo už dosť iných povinností. A keď už sa Danko rozhodol byť veľkorysý na účet zamestnávateľov – prečo nemajú poukážky platiť aj pre firmy s menej ako 50 zamestnancami? Vari sú horší? Menej si zaslúžia? A čo so štátnymi zamestnancami? Náklady na nich sú v rozpočte zarátané?


K tomu všetkému si treba uvedomiť, že táto koalícia nie je výsledok vôle ľudu. Smer mal 49 poslancov, SNS 15 a všetky ostatné strany sa dušovali, že so Smerom do koalície nepôjdu. K tomu Danko odmietol koalíciu s Maďarmi, premiér nie je ten, kto bol vo voľbách ako budúci premiér voličom predstavený, a jedna pôvodne „nie SMER“, potom predsa len koaličná strana už aj zanikla (Sieť). Celé zle, ostáva dúfať, že toto vyčíňanie sa po najbližších voľbách skončí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.