Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

Eurozóna rastie, ťaží z toho aj Slovensko

Ak zohľadníme okolnosti aktuálneho rastu eurozóny, môžeme hovoriť o nedocenenom úspechu menovej únie

Eurozóna rastie, ťaží z toho aj Slovensko
Zdroj: Pixabay

Krajiny eurozóny aktuálne z ekonomického hľadiska prechádzajú pomerne úspešným obdobím. V roku 2017 vzrástol reálny HDP eurozóny o 2,5 percenta. Nie je to mimoriadne veľké tempo rastu, ale ide o najvýraznejší rast ekonomiky menovej únie za poslednú dekádu. Podľa predbežných údajov sa tempo ekonomického rastu eurozóny udržalo nad dvoma percentami aj v prvom polroku 2018, a to aj napriek zvýšeniu intenzity pôsobenia rizikových faktorov, najmä externej povahy.

Od začiatku roku 2018 rezonujú obavy zo zavádzania ciel a ďalších protekcionistických opatrení v medzinárodnom obchode (najmä) zo strany USA, pričom pesimistickým scenárom je obchodná vojna medzi USA a Čínou, prípadne aj medzi USA a EÚ. Ak by sa tento scenár naplnil, vážne by to zasiahlo globálnu ekonomiku. Do určitej miery pozitívne je to, že počas posledných týždňov sa objavili aj signály o možnej dohode medzi USA a Európskou komisiou (dúfajme, že sa naplnia).

Krajiny znižujú rozpočtové deficity

Ak zohľadníme okolnosti aktuálneho rastu eurozóny, môžeme hovoriť o nedocenenom úspechu menovej únie, ktorej mnohí ekonómovia ešte nedávno – v období vrcholiacej dlhovej krízy – predpovedali skorý zánik. Navyše, akcelerácia rastu krajín eurozóny sa aktuálne uskutočňuje súbežne s pomerne razantnou fiškálnou konsolidáciou, ktorá vo všeobecnosti pôsobí na ekonomický rast reštriktívne. Inak povedané, ekonomika

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.