Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

Eurozóna rastie, ťaží z toho aj Slovensko

Ak zohľadníme okolnosti aktuálneho rastu eurozóny, môžeme hovoriť o nedocenenom úspechu menovej únie

Eurozóna rastie, ťaží z toho aj Slovensko
Zdroj: Pixabay

Krajiny eurozóny aktuálne z ekonomického hľadiska prechádzajú pomerne úspešným obdobím. V roku 2017 vzrástol reálny HDP eurozóny o 2,5 percenta. Nie je to mimoriadne veľké tempo rastu, ale ide o najvýraznejší rast ekonomiky menovej únie za poslednú dekádu. Podľa predbežných údajov sa tempo ekonomického rastu eurozóny udržalo nad dvoma percentami aj v prvom polroku 2018, a to aj napriek zvýšeniu intenzity pôsobenia rizikových faktorov, najmä externej povahy.

Od začiatku roku 2018 rezonujú obavy zo zavádzania ciel a ďalších protekcionistických opatrení v medzinárodnom obchode (najmä) zo strany USA, pričom pesimistickým scenárom je obchodná vojna medzi USA a Čínou, prípadne aj medzi USA a EÚ. Ak by sa tento scenár naplnil, vážne by to zasiahlo globálnu ekonomiku. Do určitej miery pozitívne je to, že počas posledných týždňov sa objavili aj signály o možnej dohode medzi USA a Európskou komisiou (dúfajme, že sa naplnia).

Krajiny znižujú rozpočtové deficity

Ak zohľadníme okolnosti aktuálneho rastu eurozóny, môžeme hovoriť o nedocenenom úspechu menovej únie, ktorej mnohí ekonómovia ešte nedávno – v období vrcholiacej dlhovej krízy – predpovedali skorý zánik. Navyše, akcelerácia rastu krajín eurozóny sa aktuálne uskutočňuje súbežne s pomerne razantnou fiškálnou konsolidáciou, ktorá vo všeobecnosti pôsobí na ekonomický rast reštriktívne. Inak povedané, ekonomika eurozóny rastie aj napriek utlmujúcemu efektu úsporných opatrení vo verejnej správe. Krajiny menovej únie postupne znižujú svoje rozpočtové deficity a následne aj verejný dlh.


Na agregovanej úrovni eurozóny sa podarilo znížiť deficit rozpočtu verejnej správy z 1,5 percenta HDP v roku 2016 na 0,9 percenta v roku 2017. Štáty eurozóny ako celok dosiahli za rok 2017 primárny prebytok verejných financií na úrovni jedného percenta, čo je dôležitá podmien

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.