Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 00:00

Keď byrokracii zotnete hlavu, ďalšie narastú

Keď byrokracii zotnete hlavu, ďalšie narastú
Zdroj: Peter Mayer

Je tu september a s ním náš nový zákon proti byrokracii. Od pondelka už občania nemusia na úradoch predkladať výpisy z obchodného a živnostenského registra, ani z katastra nehnuteľností. Od januára 2019 sa tieto zmeny budú týkať aj výpisu z registra trestov. Komunikácia s úradmi, ktoré sú predĺženou rukou štátu, sa tak zjednoduší. A to so zmenami ešte len začíname.

Prebujnená byrokracia rada vysáva energiu, čas i peniaze. Čísla hovoria jasne. Minulý rok si vyžiadali občania a podnikatelia v papierovej forme približne milión výpisov. Konkrétne 348 680 výpisov z listu vlastníctva, 280 325 výpisov z obchodného registra, 67 690 výpisov zo živnostenského registra a 316 130 výpisov a odpisov z registra trestov. To všetko sa zmení. Úrady si potrebné výpisy vytiahnu z príslušných informačných systémov a občania ročne ušetria okolo 13 miliónov eur na správnych poplatkoch, cestovných nákladoch a čase. Slovensko sa v oblasti eGovernmentu posúva o veľký kus dopredu. A občania konečne v praxi uvidia, čo znamená jedenkrát a dosť.


Na zákon proti byrokracii som naozaj pyšný. Vojnu proti byrokracii vyhlásil ešte môj predchodca na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, ktorý začal presadzovať, aby štát občanov nezaťažoval opakovaným nahlasovaním údajov na úradoch a nerobil z ľudí poštárov medzi úradmi. Zákon proti byrokracii, za ktorý hlasovali poslanci naprieč celým politickým spektrom, upravil viac ako 168 zákonov, 68 vyhlášok a 12 nariadení vlády. Po jeho schválení sa však úloha nášho úradu neskončila. Museli sme podstúpiť potrebné kroky na to, aby sme pomohli približne 40-tisíc úradníkom pripraviť sa na túto komplexnú zmenu.

Pre inštitúcie, ktoré nie sú napojené na náš centrálny systém, sme pripravili web Oversi. Tu si úradníci môžu potrebné výpisy vyhľadať sami. Tiež sme zriadili web stopbyrokracii.sk určený verejnosti i zamestnancom verejnej správy, ktorí potrebujú informácie, ako podľa nového zákona postupovať. Občania na stránke nájdu celé znenie zákona proti byrokracii a môžu napísať podnet, ak od nich úradník bude vyžadovať potvrdenie, na ktoré podľa zákona proti byrokracii nemá od prvého septembra 2018 oprávnenie.

Hoci sme urobili v boji proti byrokracii významný krok, boj s ňou sa nekončí. Byrokracia je totiž ako mýtická Hydra, keď jej odtnete hlavu, ďalšie dve narastú. Preto v boji proti nej nepoľavíme a pripravujeme ďalšie významné zmeny. A verím, že postupnými krokmi sa naozaj dopracujeme k toľko skloňovanému „jedenkrát a dosť“.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.