Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2018, 00:00

Prečo horúce turecké leto rozhodilo finančné trhy

Zvyšovanie napätia medzi Tureckom a USA pocítila najmä líra.

Prečo horúce turecké leto rozhodilo finančné trhy
Zdroj: Reuters

Obavy z vývoja v Turecku sa prejavili na devízových trhoch rozvíjajúcich sa krajín, ale zastihli aj európsky akciový trh.

Keď sa pred dvomi rokmi v júli armáda neúspešne pokúsila prebrať moc v krajine a odstaviť prezidenta Erdogana, stalo sa Turecko centrom pozornosti finančných trhov. Tento rok sa sem obrátili zraky investorov pre zmenu v auguste. Táto veľká krajina na pomedzí Európy a Ázie je jednou z kľúčových nielen z geopolitického hľadiska, ale pre finančné trhy aj ako indikátor vývoja v rozvíjajúcich sa krajinách.

Po úspešnom potlačení puču začal Erdogan usilovne pracovať na upevňovaní moci. Keďže je prezident, Turecko postupne prebudoval na krajinu s prezidentským systémom a pozíciu premiéra úplne zrušil. No a júnové voľby do pozície silného prezidenta vyniesli, aké to prekvapenie, práve pána Erdogana. Rastúca moc Erdogana je však ohrozovaná zhoršujúcou

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.