Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2018, 00:00

Prečo horúce turecké leto rozhodilo finančné trhy

Zvyšovanie napätia medzi Tureckom a USA pocítila najmä líra.

Prečo horúce turecké leto rozhodilo finančné trhy
Zdroj: Reuters

Obavy z vývoja v Turecku sa prejavili na devízových trhoch rozvíjajúcich sa krajín, ale zastihli aj európsky akciový trh.

Keď sa pred dvomi rokmi v júli armáda neúspešne pokúsila prebrať moc v krajine a odstaviť prezidenta Erdogana, stalo sa Turecko centrom pozornosti finančných trhov. Tento rok sa sem obrátili zraky investorov pre zmenu v auguste. Táto veľká krajina na pomedzí Európy a Ázie je jednou z kľúčových nielen z geopolitického hľadiska, ale pre finančné trhy aj ako indikátor vývoja v rozvíjajúcich sa krajinách.

Po úspešnom potlačení puču začal Erdogan usilovne pracovať na upevňovaní moci. Keďže je prezident, Turecko postupne prebudoval na krajinu s prezidentským systémom a pozíciu premiéra úplne zrušil. No a júnové voľby do pozície silného prezidenta vyniesli, aké to prekvapenie, práve pána Erdogana. Rastúca moc Erdogana je však ohrozovaná zhoršujúcou sa kondíciou tureckej ekonomiky.


Inflácia rastie, úrokové sadzby tiež, mena sa oslabuje. V akejto situácii sa vždy hodí vonkajší nepriateľ. Preto keď americký prezident Trump začiatkom augusta oznámil zdvojnásobenie ciel na hliník a oceľ z Turecka, odpoveď tureckého prezidenta bola r

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.