Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 00:00

Prečo na východ neprišla automobilka BMW?

Košice sa musia usilovať o zhodnotenie regionálneho potenciálu v IT sektore.

Východné Slovensko dostalo dvakrát za sebou košom. Avizovaná strategická investícia BMW v Košiciach sa nekoná, závod nakoniec bude v maďarskom Debrecíne. Nebude sa realizovať ani investícia čínskeho výrobcu pneumatík Linglong Tire, ktorá by mala byť v Srbsku. Naozaj to bolo také prekvapivé rozhodnutie?


BMW, prirodzene, potrebuje na zabezpečenie výroby perfektne fungujúcu sieť dodávateľov v režime just-in-time, ktorá musí byť lokalizovaná v rozumnej vzdialenosti. BMW a celá sieť dodávateľov bude pre svoju činnosť potrebovať, ako ináč, ľudí.

Významnú zamestnanosť v Košiciach viažu informačné technológie a hutníctvo, ktoré reprezentujú regionálnu sektorovú špecializáciu. Košice sa profilujú v oblasti informatizácie, teda sektore s vysokou pridanou hodnotou. Túto oblasť formálne zastrešuje Košice IT Valley, ktoré získalo prestížny ESCA Gold Label, a tým sa zaradilo medzi najlepšie európske klastrové organizácie. Vyškolení informatici však nie sú vhodní kandidáti na prácu v automobilovej výrobe.


Významným zamestnávateľom je aj U. S. Steel, ktorý viaže na seba značn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.