Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2018, 00:00

Jednoduchá matematika moci

Jednoduchá matematika moci
Zdroj: archív SAV

Vedec si nikdy nie je stopercentne istý. Nová vedomosť vyvoláva vždy ďalšie otázky. Ak je si istý, je to šarlatán. Toto bohorovné vyhlásenie som si vypožičal z knihy Nabrúsený kuchár Anthonyho Warnera. Odporúčam.

Ak sa nepatričná sebaistota zmení na aroganciu napríklad u vášho holiča, nezakýva to spoločnosťou, ak však touto vlastnosťou oplýva človek, ktorého povinnosťou je konať vo verejnom záujme, môže to mať vážne dôsledky.

Vedie k rozleptávaniu dôvery občanov v demokratické inštitúcie a demokraciu vôbec, relativizovaniu zla a občianskemu nihilizmu. Manipulovanie informáciami je toho nástrojom. Mám moc, mám pravdu, pretože mám mediálny priestor.

Ako banality o hokejkách zatienili vedecké úspechy
V arogancii týchto dní sa zabudlo, že vedci v Košiciach sa výrazne podieľali na vytvorení technológií, ktoré raketa Ariane 5 vynesie na planétu Merkúr. Áno, z „tej“ SAV.

V spleti banalít o hokejkách na dresoch sa pozabudlo aspoň jednou vetou oznámiť Slovensku, že jedna z najlepších univerzít na svete, univerzita v Tel Avive, prišla do Bratislavy a chce rovnocenne spolupracovať so SAV, ponúka programy pre študentov, doktorandov, know-how pre transfer technológií.

Koho by zaujímal čerstvý držiteľ čestného doktorátu SAV, profesor Klafter, jeden z najlepších vedcov Európy... Vedeli ste, že vaše smartfóny Samsung za svoju špičkovú kvalitu obrazu vďačia profesorovi Mendlovičovi, vedcovi z univerzity v Tel Avive, ktorý sa stal tútorom pre transfer technológií v SAV? Obaja vedci majú slovenské korene.


Čo zostane po elitách a čo po vedcoch
Moji kolegovia, vedeckí pracovníci SAV, nerobia svoju prácu preto, aby ich bolo vidieť v správach. Nesledujú rebríčky obľúbenosti, nechcú vyhrať najbližšie voľby. Ich zadosťučinenie je inde. Je ním radosť z posunu ľudského poznania. SAV je ich domovom, ich inštitúciou. Avšak jednoduchá matematika sily, zdá sa, dnes vyhráva.

Ešteže história niekedy dokazuje, že po elitách opojených matematikou moci zostal prach. A po takých, ktorí rozmýšľajú o plesni hlavičkatej či rakete Ariane 5, zostal pokrok pre nás všetkých.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.