Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2018, 00:00

Cieľová rovinka

Primárne saldo je od vlaňajška v prebytku. Aj vďaka tomu bude na klesajúcej trajektórii aj verejný dlh.

Cieľová rovinka
Zdroj: Marek Kmeť

Nejako tak by priaznivci cyklistiky mohli nazvať návrh rozpočtu na roky 2019 až 2021, ak by sme sa naň pozerali iba cez perspektívu fiškálnych cieľov.


Najskôr sa však obzrime za predošlým rokom, v ktorom podľa predbežných údajov zaznamenáme druhú najsilnejšiu konsolidáciu verejných financií od roku 2013. Pôvodne rozpočtovaný schodok na úrovni 1,3 percenta HDP sa totiž pravdepodobne zníži až na 0,8 percenta HDP. Podobne priaznivo sa vyvíja hospodárenie aj v tomto roku. Aktuálne čísla hovoria o tom, že rozpočet by mohol skončiť len s 0,6-percentným deficitom.

Ozdravovaniu verejných financií výrazne napomáha aj výborná kondícia ekonomiky, ktorá si udrží dych aj v najbližšom období, pričom už v nasledujúcich dvoch rokoch by malo vzniknúť zhruba 75-tisíc nových pracovných miest.


Okrem toho má leví podiel na pozitívnom vývoji hospodárenia naďalej zlepšujúci sa výber daní. Bez tvrdého boja proti daňovým únikom, ktorý sa začal v roku 2012, by sme teraz na dvere vyrovnaného rozpočtu zrejme neklopali.

Schodok hospodárenia v budúcom roku poklesne takmer na nulu. V roku 2020 už v rozpočte svieti dlhoočakávaná nula a v ďalšom roku predpokladáme rozpočtový prebytok. Teda že verejné výdavky budú nižšie než príjmy. Dosiahnutie všetkých týchto mét by predstavovalo prelomenie historických míľnikov. Pritom primárne saldo, ktoré dostaneme, ak od výsledného schodku odrátame náklady na dlh, je od vlaňajška v prebytku. Aj vďaka tomu bude na klesajúcej trajektórii aj verejný dlh, ktorý už v tomto roku klesne pod úroveň dolného 49-percentného sankčného pásma.

Aj výdavková strana má v tomto rozpočte svoje silné momenty. Napríklad na obnovu a rekonštrukcie nemocníc sme vyčlenili sto miliónov eur, čo je historicky najväčší balík peňazí. A dosiaľ najviac zdrojov bude mať k dispozícii aj celý sektor zdravotníctva, v ktorom sa chystá najvyššie zvýšenie platov personálu, čo si vyžiada 200 miliónov eur.

Rozpočet obsahuje aj 10-percentné zvýšenie platov zamestnancov verejnej správy vrátane učiteľov. Celkovo na oblasť vzdelávania dávame o 466 miliónov viac v porovnaní s predošlým rozpočtom.

Čakanie na vyrovnaný rozpočet sa teda pomaly končí. Sme v cieľovej rovinke. Do budúcnosti to azda utlmí nekonečné diskusie o želanej rýchlosti konsolidácie. A verme, že viac pozornosti sa dostane aj iným otázkam. Napríklad akým spôsobom chceme financovať verejné inštitúcie. Alebo ako naďalej dosahovať zlepšovanie životnej úrovne. Lebo to sa len samotným znížením daní dosiahnuť nedá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.