Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2018, 00:00

Úvahy o postmerkelovskej Európe

Nemecká kancelárka dovládne oslabená. Ak vôbec.

Úvahy o postmerkelovskej Európe
Zdroj: Reuters

Medzi najznámejšie kreslené politické vtipy na svete patrí Prepustený lodivod Johna Tenniela. Vyšiel v roku 1890 v britskom týždenníku Punch a zobrazuje prepustenie Otta von Bismarcka z postu kancelára Nemeckého cisárstva. Znázornil ho, ako v uniforme lodivoda schádza do člna a z paluby ho nevzrušene sleduje cisár Viliam II. Bismarck bol štátnikom, ktorý z krajiny urobil poprednú politickú a priemyselnú mocnosť Európy 19. storočia. Viliam netrpezlivý z opatrnej politiky, ktorá uchovala na rozbúrenom kontinente mier, využil svoju panovnícku moc, aby sa ho zbavil.

Posilnení radikáli
Teraz prepustili aj Merkelovú. Kancelárka oznámila, že v roku 2021 odíde zo svojho postu a nebude sa uchádzať o znovuzvolenie na post šéfky Kresťanskodemokratickej únie. Nešéfuje jej priama autorita suverénneho panovníka, ale nepriamo vôľa nemeckého ľudu – prejavil ju v nedávnych regionálnych voľbách. CDU a jej koaličný spojenec Kresťanská sociálna únia utrpeli ťažké straty v Hesensku a Bavorsku. Prejavila sa aj v náraste podpory pravicovo radikálnej Alternatívy pre Nemecko, ktorá je už najväčšou opozičnou stranou v Bundestagu a je súčasťou vlád v každom spolkovom štáte.

Aktivisti AfD, viacerí s názormi blízkymi fašizmu, sú pravidelne v uliciach nemeckých miest. Volebné čísla zväčša iba nad 10 percent ich k skutočnej moci nevynesú, no dokazujú, že strana je pripravená stať sa zbernou nádobou na znechutenie mnohých Nemcov zo státisícov imigrantov prevažne z Blízkeho východu, ktorých Merkelová vpustila pred tromi rokmi. Odvtedy počet utečencov v Nemecku vzrástol na 1,4 milióna.


Talianska radosť
Merkelová oznámila svoje rozhodnutie odísť z politiky typicky bez emócií. Žiadne slzy na verejnosti. Len strohé vyhlásenie, že pre krajinu to bude lepšie. Naozaj? Niektorí si to myslia. Grécko, ktoré sa stále vzmáha a Taliansko v prehlbujúcej sa dlhovej kríze dlho vinili Merkelovej politiku „šetrenia“ za to, že dusí rastové príležitosti a pri

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.