Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2018, 00:00

Nobelova cena, inovácie a Achillova päta Slovenska

V rámci európskeho indexu nám patrí šiesta najhoršia priečka od konca.

Nobelova cena, inovácie a Achillova päta Slovenska
Zdroj: Reuters

Udeľovanie Nobelových cien sa v našich končinách stretne len s malým, viac-menej formálnym záujmom. Tentoraz by to tak nemalo byť. Jedným z čerstvých nositeľov tohto prestížneho ocenenia sa stal americký profesor Paul Romer, ktorý bol ocenený za „integrovanie technologických inovácií do dlhodobých makroekonomických analýz“. Jeho teória endogénneho rastu objasňuje vplyv technologických zmien na hospodársky rast, pričom (zjednodušene) vkladá do stredu rastu inovácie a ľudský kapitál. Kľúčovým posolstvom tejto teórie je, že krajiny sú schopné ovplyvňovať svoj rozvoj prostredníctvom podpory výskumu a vývoja a následného transferu do praxe, teda na trh. Z teórie možno vydestilovať množstvo odporúčaní v oblasti tvorby širokej škály rozvojových politík s prízvukom na kvalitu ľudského kapitál

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.