Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2018, 00:00

Verejné obstarávanie musí byť efektívne, ale aj transparentné

Novela zákona zvyšuje limity pre zákazky s nízkou hodnotou. Bez analýzy dosahov.

Verejné obstarávanie musí byť efektívne, ale aj transparentné
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Predstavte si, že vediete stredne veľkú stolársku firmu napríklad na severovýchodnom Slovensku. Okrem predaja vašich výrobkov domácnostiam alebo iným lokálnym firmám tiež ponúkate svoje produkty verejným inštitúciám.

Pravidelne sa zúčastňujete na tendroch, ktoré organizujú obce alebo vyššie územné celky a ponúkate kvalitné výrobky za konkurencieschopné ceny. Vďaka tomu ste niekoľkokrát uspeli vo verejných obstarávaniach, ktoré boli zorganizované spravodlivo a transparentne. Aj preto po zhruba desiatich rokoch podnikania a vedenia vlastnej firmy a zamestnávania desiatok ľudí v regióne dnes medzi vašich zákazníkov patrí aj niekoľko škôl alebo obcí z vášho kraja.

V druhej polovici roka 2017 ste si postupne všimli výrazný pokles v počte verejných tendrov, na ktorých sa vaša spoločnosť mohla zúčastniť. Keďže všetky vaše zdroje sa venujú vašej hlavnej podnikateľskej aktivite, nemali ste priestor podrobne sledovať legislatívne zmeny, ktorými sa výška pre zákazky s nízkou hodnotou bežne dostupných tovarov alebo služieb zvýšila z 20-tisíc eur (plus daň z pridanej hodnoty) na 50-tisíc eur (plus daň z pridanej hodnoty). V skutočnosti to znamená, že obciam alebo verejným inštitúciám, ktoré zvykli pravidelne vyhlasovať obstarávania, takáto povinnosť už nevznikla a zrazu mohli prideľovať zákazky až do výšky 50-tisíc eur priamym zadaním, bez riadneho verejného obstarávania. Výsledkom je, že vaša spoločnosť a pravdepodobne aj mnohé ďalšie podobné firmy z vášho regiónu a naprieč celým Slovenskom už nedokážu súťažiť o verejné zákazky.


Nový zákon o verejnom obstarávaní
Preskočme niekoľko mesiacov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.