Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 00:00

Komu uteká inovačný vlak?

Digitálna disrupcia zasiahne každé odvetvie inak.

Komu uteká inovačný vlak?
Zdroj: Reuters

Skúste si malý test. Koľkokrát ste za posledný polrok volali taxi telefónom a koľkokrát ste si ho objednávali cez aplikáciu v telefóne? Ja som už s dispečingom nehovoril ani nepamätám. Pohodlie (nemusím čakať na linke a dúfať, že obsluha bude mať dobrú náladu), možnosť voľby (typ vozidla, hodnotenie), prehľad a kontrola (kde je taxík, účtenky v e-maile) a nižšie náklady na jazdu... Taxislužba, ktorá neprešla takouto transformáciou, má v súčasnosti zrejme menej zákazníkov než vodičov.

Takzvaná uberizácia sa nie náhodou stala synonymom prudkých zmien biznisu a ekonomiky v dôsledku digitálnych technológií. Každé odvetvie zasahuje táto disrupcia inak – niekde (podobne ako Uber) úplne redefinuje trh, inde produkt, ktorý sme kedysi túžili vlastniť, mení na nárazovú službu alebo zjednodušuje predajný kanál a eliminuje zbytočných prostredníkov.


Nie div, že rad našich zákazníkov nečaká a na disrupciu sa pripravuje – napríklad tým, že zakladajú inovačné tímy, akési „interné ubery“, s cieľom byť lídrom zmien, nie ich dobiehať. Neplatí to však

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.