Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 00:00

Večné japonsko-kórejské riešenia

Vzťahy Tokia a Soulu sa po relatívne krátkom čase opäť vyostrujú pre rozhodnutie kórejského súdu.

Večné japonsko-kórejské riešenia
Zdroj: Reuters

Najvyšší súd Južnej Kórey vydal koncom októbra rozsudok v kauze odškodnenia Kórejčanov, ktorí boli počas 2. svetovej vojny nútení pracovať pre japonskú oceliareň Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation. Tá je na zozname 299 japonských firiem z roku 2012, ktoré sa mali dopustiť vojnových zločinov na kórejskom obyvateľstve. Momentálne je na kórejských súdoch až 14 podobných sporov o odškodnenie proti japonským firmám, čo dáva sporu s Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation význam precedensu. Najvyšší súd totiž potvrdil predchádzajúci rozsudok a zaviazal spoločnosť vyplatiť štyrom robotníkom, ktorí v roku 2005 podali žalobu, po sto miliónov wonov. Dohromady takmer 312-tisíc eur.


Opakujúci sa príbeh
Už sa zdalo, že periodicky prichádzajúce napätie medzi Japonskom a Južnou Kóreou je na ústupe, pretože regionálnou témou číslo jeden sa stalo dianie na Kórejskom polostrove.
Nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu však opätovne vyvolalo napätie medzi Južnou Kóreou a Japonskom. Vo svojej podstate je tento spor veľmi podobný s často diskutovanou otázkou odškodnenia kórejských „utešiteliek“, ktoré boli zneužívané japonskými vojakmi ako sexuálne otrokyne.


Podobne ako v prípade sporu o utešiteľky, aj teraz je príčinou nezhôd minulosť oboch národov, identická je vlastne aj argumentácia oboch strán. Preto môžeme očakávať, že aj výsledok sporu bude rovnaký, čo v realite znamená, že nebude aspoň zatiaľ žiadny. V hre je však medzinárodná arbitráž a výrazné oslabenie hospodárskej spolupráce medzi americkými spojencami vo východnej Ázii.


Rýchla reakcia
Reakcia z japonskej strany bola rýchla a rázna. Japonsko sa ohradilo voči rozsudku s tým, že na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.