Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2018, 00:00

Rozumní na globálnom otepľovaní zarobia

Medzinárodná energetická agentúra už v roku 2008 predstavila tri scenáre možného vývoja.

Rozumní na globálnom otepľovaní zarobia
Zdroj: Filip Homza

V poslednom čase sa intenzívne hovorí o globálnom otepľovaní a možných negatívnych dôsledkoch. Kritický rast teploty – imaginárny teplotný Rubikon, ktorý podľa vedcov klimatológov nesmieme prekročiť, je rast priemernej teploty o približne dva stupne Celzia. Už menej sa hovorí o tom, že trajektória rastu skleníkových plynov reálne posúva do hry čierne scenáre s rastom viac ako štyri stupne. V prípade naplnenia takéhoto vývoja by došlo k nevratným zmenám v životnom prostredí. Že skutočne ide o závažný problém, dokazuje aj Nobelova cena za ekonomiku pre profesora Williama Nordhausa z USA, ktorý ju získal za „integráciu klimatickej zmeny do dlhodobej makroekonomickej analýzy“. Konferencia OSN v Katoviciach by sa mala pokúsiť nájsť aspoň niektoré riešenia. V tomto kontexte je zarážajúce, že sa táto téma v našich končinách intenzívnejšie pretavuje do informácií až v poslednom čase, pričom Medzinárodná energetická agentúra už v roku 2008 predstavila tri scenáre možného vývoja. Scenáre sa netýkali len rastu skleníkových plynov, ale aj rôznych technologicko-ekonomických poh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.