Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

Slobodný svet hlási: muž cez palubu

Slobodný svet hlási: muž cez palubu
Zdroj: Reuters

Deň po tom, čo americký prezident oznámil stiahnutie ozbrojených síl zo Sýrie, napísal jeho minister vojny: „Vždy som sa držal presvedčenia, že naša sila ako národa je neoddeliteľne spätá s naším unikátnym a komplexným systémom spojenectva a partnerstva. Kým Spojené štáty zostávajú nenahraditeľným štátom pre celý slobodný svet, tak zároveň my sami nedokážeme chrániť svoje záujmy či hrať svoju úlohu efektívne bez toho, aby sme udržiavali silné spojenectvo a preukazovali našim partnerom rešpekt. (...) Pretože máte právo vybrať si ministra obrany, ktorého názory na tieto a iné témy sú lepšie zladené s tými vašimi, myslím si, že je správne, aby som odstúpil.“ Tak neveselo vyzerá slobodný svet na konci roka 2018: Spojené štáty nechali jedného svojho spojenca (Kurdov) napospas vlkom a vzťahy so spojencom najdôležitejším – Európou – sú najchladnejšie za posledných sto rokov.

Ako sme sa mýlili
Keď sa pred necelými dvoma rokmi Donald John Trump stal prezidentom Spojených štátov amerických, ske

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.