Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2019, 00:00

Bezpečenosť sa začína dialógom

Slovensko preberá v roku 2019 vedenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Bezpečenosť sa začína dialógom
Zdroj: TASR

Štvrťstoročie od svojej nezávislosti nie je Slovensko len pasívnym pozorovateľom svetového diania. Podieľa sa na ňom a je pripravené niesť na svojich pleciach bremeno regionálnej zodpovednosti. Zodpovednosti za vývoj, ktorý má bezprostredný vplyv aj na našu bezpečnosť a našu prosperitu. Zodpovednosti v rámci organizácie, ktorej idea vznikla ešte v čase studenej vojny. Mala zabrániť ostrému vojnovému konfliktu medzi Varšavskou zmluvou a Severoatlantickou alianciou. Je to náš dlh za viac ako sedem desaťročí bez vojen. Splátka za stabilitu a mierovú spoluprácu v rámci organizácie, ktorá združuje 57 účastníckych štátov.


Slovenská premiéra nadväzuje na československé predsedníctvo z roku 1992, z čias, v ktorých sa rozhodovalo aj o pokojnom rozdelení federácie. S výkonom predsedníctva má slovenská diplomacia patričné skúsenosti. V aparáte OBSE pôsobil a pôsobí celý rad našich odborníkov. Môžeme napríklad zmieniť Jána Kubiša, bývalého generálneho tajomníka organizácie, alebo Marcela Peška, súčasného riaditeľa Centra OBSE pre prevenciu konfliktov.


Naše predsedníctvo v organizácii sa síce začalo v januári 2019, už v prvom štvrťroku 2018 sme však viedli Fórum OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu a celý rok 2018 Stredozemskú kontaktnú skupinu. Slovensko od januára 2018 pôsobí tiež v takzvanej Trojke OBSE spoločne s Talianskom a Rakúskom. Sme s nimi krajinami nadchádzajúceho, prebiehajúceho a minulého

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.