Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 00:00

Nežeňme sa za kratším pracovným časom

Nežeňme sa za kratším pracovným časom
Zdroj: Pixabay

V staroveku sa obyvateľstvo delilo na dve skupiny, na slobodných a na otrokov. V stredoveku a novoveku na privilegovaných (šľachtu, klérus) a neprivilegovaných, teda poddaných. Až priemyselná revolúcia priniesla v pravom zmysle slova novú kategóriu – pracovný čas.
Ako je známe, k skracovaniu pracovného času dochádzalo postupne, z neľudských 16 hodín denne a siedmich dní v týždni na 12, neskôr desať až na súčasných približne osem hodín denne a päť dní týždni. V súčasnosti to zodpovedá približne 1 800 pracovným hodinám ročne.

Najmenej je to v Nemecku s počtom 1 363 hodín, po ňom nasledujú Dánsko, Nórsko Holandsko a Francúzsko. Najviac pracovných hodín v roku majú v Mexiku s p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.