Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 00:00

Nežeňme sa za kratším pracovným časom

Nežeňme sa za kratším pracovným časom
Zdroj: Pixabay

V staroveku sa obyvateľstvo delilo na dve skupiny, na slobodných a na otrokov. V stredoveku a novoveku na privilegovaných (šľachtu, klérus) a neprivilegovaných, teda poddaných. Až priemyselná revolúcia priniesla v pravom zmysle slova novú kategóriu – pracovný čas.
Ako je známe, k skracovaniu pracovného času dochádzalo postupne, z neľudských 16 hodín denne a siedmich dní v týždni na 12, neskôr desať až na súčasných približne osem hodín denne a päť dní týždni. V súčasnosti to zodpovedá približne 1 800 pracovným hodinám ročne.

Najmenej je to v Nemecku s počtom 1 363 hodín, po ňom nasledujú Dánsko, Nórsko Holandsko a Francúzsko. Najviac pracovných hodín v roku majú v Mexiku s počtom 2 255 hodín, a ak zoberieme za bernú mincu EÚ, tak, paradoxne, najviac času strávia v práci v Grécku s počtom 2 035 hodín. Za ním nasledujú Poľsko, Lotyšsko, Litva, Írsko. Slovensko sa s 1 740 pracovnými hodinami do roka nachádza približne v strede zoznamu. Asi netreba zdôrazňovať, že dĺžka pracovného času nehovorí nič o produktivite práce a ani o skutočnej pracovnej intenzite zamestnanca.


Uvedený pohľad nie je na škodu obohatiť o priemerný očakávaný počet odpracovaných rokov. Zrejme veľmi neprekvapí, že tie krajiny, ktoré majú najmenej pracovných hodín v roku, pracujú oveľa dlhšie. Pomyselný pelotón vedie Švédsko so 41,2 roku priemerne strávenými v práci, za ním nasledujú Holandsko, Dánsko, Veľká Británia a Nemecko. Najkratšie v priemere pracujú v Taliansku s 30,7 roku a za ním nasledujú Bulharsko, Grécko, Bel

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.