Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 00:00

Kľúčové bezpečnostné riziká roka

Veľa bude závisieť od americko-čínskych vzťahov.

Kľúčové bezpečnostné riziká roka
Zdroj: Reuters

Prebiehajúca obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou, najväčšie ruské vojenské pózovanie vo východnej Európe od konca studenej vojny a najnepredvídateľnejšia americká exekutíva v živej pamäti naznačujú, že rok 2019 nebude chudobný na strategické prekvapenia. Tu sú niektoré z kľúčových oblastí, ktoré v najbližších 12 mesiacoch bude potrebné sledovať.

Stretnutie novej veľkej trojky?
Všetka pozornosť vo Washingtone sa sústredí na odstávku federálnych úradov a spory okolo financovania múru na južnej hranici, avšak prezident Donald Trump v decembrovom tweete naznačil, že by si želal trojstranné rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Takéto stretnutie, ako naznačil Trump, môže predstavovať príležitosť predísť veľkým globálnym pretekom v zbrojení. Amerických spojencov a mnohých členov národnej bezpečnostnej komunity znepokojuje, že takéto stretnutie môže vyústiť do „veľkej dohody“, v ktorej prevládnu Trumpove izolacionistické inštinkty a odsúhlasí ustupovanie americkej armády.


Prvý reálny náznak, či sa samit Trump – Putin – Si uskutoční, príde v januári, keď sa americké a čínske tímy stretnú v snahe deeskalovať spory okolo obchodných ciel. Po tom, ako sa Trump so Sim stretli na samite G20 v decembri, sa Trump rozhodol poskytnúť 90-dňový odklad na nové clá. Času však ubúda, a ak sa nepodarí vyriešiť tieto problémy, širšie stretnutie by v blízkej budúcnosti bolo takmer nemožné.

Európa, obzvlášť Ukrajina
Európske štáty zvlášť znepokojila rezignácia bývalého ministra obrany Jamesa Mattisa. Teraz sa obávajú, že Trump môže vyostriť svoju rétoriku o tom, že Európa robila pre vlastnú bezpečnosť primálo. To by nemalo zabrániť v účasti amerických jednotiek na cvičeniach NATO, teda pokiaľ im to Trump vyslovene nezakáže.


Početné európske politické krízy budú pokračovať. Ak sa má Británia v marci vyhnúť chaotickému brexitu bez dohody, bude to musieť byť prostredníctvom dohody v poslednej chvíli. Francúzsky prezident Emmanuel Macron síce čiastočne otupil decembrové

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.