Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2019, 00:00

Zákon maslového chleba

Ako spieva Jarek v tej istej piesni: „Měl bych se smát, ale mám úsměv Mikymauze.“

Zákon maslového chleba
Zdroj: archív SAV

Poznáte to, keď vám spadne maslový chlieb. Vlastne, pardon, myslel som špaldový bio kreker s kozím syrom. Výsledok je však rovnaký. S nadštandardnou pravdepodobnosťou spadne na tú natretú stranu. Ako hovorí Jarek Nohavica v skvelej a veľmi smutnej piesni Mikymauz: „... chleba s máslem padá na zem vždycky blbou stranou.“ Natretím jednej strany „chleba“ „maslom“ vychýlime ťažisko (po anglicky centre of gravity) krajca chleba a v gravitačnom poli Zeme sa chlieb prirodzene obráti natretou stranou k zemi. Ťažisko mení trajektóriu pohybu a orientáciu telesa v priestore. Budeme zo zeme utierať kozí syr. Aj keď sa verejný priestor nespráva podľa zákonov stredoškolskej fyziky, trajektóriu pohybu krajiny ovplyvňuje výslednica síl v politickom priestore. Tie však nie sú také jednoznačné ako gravitácia.

Vždy sme deklarovali, že chceme byť v centre (centre of gravity?), v jadre diania Európskej únie. Napriek tomu do Marrákeša necestoval za Slovenskú republiku nik. Zdá sa, že centrum záujmu bolo predsa len na „maslovej“ strane.


Najnovšie médiami prebehla správa o výsledkoch schémy štátnych stimulov v oblasti vedy a výskumu. Na minútku sa rozhorčíme, kompetentní výsledky vysvetlia, všetko je v súlade so zákonom, potom sa začne nová séria televízneho seriálu a my na to zabudneme. Ako spieva Jarek v tej istej piesni: „Měl bych se smát, ale mám úsměv Mikymauze.“


Hľadáme najväčšieho Slováka. Ak sa pozrieme na výsledok, dostaneme obraz toho, čo si približne 20-tisíc Slovákov myslí o našej národnej identite. A dozvieme sa niečo aj o nás samých.


Ťažisko je výslednicou rozloženia hustoty hmoty v danom telese. Ako je to v spoločnosti? Ťažisko sa na rozdiel od fyziky dosahuje dohodou, dôležití sú teda tí, ktorí sa na ňom majú dohodnúť. Nechcem byť hneď v úvode roka depresívny, ale ako hovorí fyzika, Murphy, štatistiky aj Nohavica, „věci co nechceš ať se stanou, ty se stejně stanou a chleba s máslem padá na zem vždycky blbou stranou.“ A predsa. Nezabudnime, že my sme hmota v telese – kde bude ťažisko, je predsa na nás. Prajem vám, aby bol 19. rok lepší.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.