Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 00:00

Pomôcť Ukrajine sa nám oplatí

Prosperita nášho východného suseda je pre Slovensko ekonomicky výhodná.

Pomôcť Ukrajine sa nám oplatí
Zdroj: Reuters

Názory viacerých čelných politikov na smerovanie našej zahraničnej politiky sú nečitateľné a nepredvídateľné. Naposledy to ukázali nejednotné postoje hlavných koaličných predstaviteľov po eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou pre konflikt v Azovskom mori. A to napriek tomu, že oficiálny postoj slovenskej diplomacie je jednoznačný. Hovorí o porušovaní zvrchovanosti Ukrajiny a o podrývaní bezpečnosti a stability v širšom regióne.

Boj o proruského voliča
Robert Fico, Andrej Danko a čiastočne aj Peter Pellegrini zároveň spochybňujú protiruské sankcie EÚ. Tie sú v platnosti od roku 2014 ako reakcia na protiprávnu anexiu Krymu a následnú destabilizáciu Ukrajiny podporou separatistických republík.

Váhavosť politikov môžu ovplyvňovať ekonomické záujmy Slovenska smerom k Rusku. Tento argument platil v minulosti, dnes je už oveľa slabší. Transformáciou časti priemyslu z vojenského na automobilový a posilnením regionálnej energetickej bezpečnosti sa ekonomická závislosť od Ruska výrazne znížila.

Pravdepodobnejšou príčinou je boj o názorovo neukotveného, respektíve prorusky orientovaného voliča. Podľa vlaňajšieho prieskumu Globsec si 13 percent občanov Slovenska želá byť súčasťou Východu. Z krajín V4 je to najvyššie číslo. Viac ako polovica opýtaných na Slovensku (56 percent) si myslí, že patríme do priestoru medzi Východom a Západom, čo je takisto najvyššie číslo. Podľa rovnakého prieskumu súhlasí s politikou Vladimíra Putina 41 percent občanov Slovenska, čo je opäť najviac z krajín V4.


Drahý vojnový konflikt
Protiváhou nadbiehaniu proruským voličom je hodnotový, ale aj ekonom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.