Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2019, 00:00

Na koho sa spoľahnúť?

Na koho sa spoľahnúť?
Zdroj: Reuters

V týchto dňoch eurozóna oslavuje svoje 20. narodeniny. Vo svetle veštieb niektorých slovutných ekonómov, že euro o pár rokov skolabuje, a vo svetle uplynulej finančnej a potom dlhovej krízy ide o úctyhodný výkon. Môžeme z toho však vyvodiť záver, že by členstvo v eurozóne malo lákať aj Českú republiku?

Argumenty za a proti
Prejdime si hlavné argumenty za a proti vstupu Česka do eurozóny. Každému asi najskôr napadnú argumenty mikroekonomické, tie však veľkú silu nemajú. Tak napríklad argument zmenárenský: s eurom by sme nemuseli meniť bankovky napríklad pred odchodom na lyžiarsky víkend v Rakúsku. Avšak s postupujúcim prechodom na bezhotovostné platby kartou význam tohto argumentu klesá.

Ďalej sa uvádza argument, že s eurom by sa nám lepšie porovnávali ceny tovaru v rôznych krajinách. Ani toto tvrdenie nie je nijako silné, pretože vzhľadom na jazykové, kultúrne, daňové a právne odlišnosti – trebárs čo sa týka prípadných reklamácií – kupujeme v eurozóne akýkoľvek drahší tovar alebo službu, ktoré možno kúpiť aj u nás, ešte stále skôr len výnimočne.


Mnohé české firmy majú príjmy alebo náklady v eurách, takže prechod na euro by im uľahčil účtovníctvo a zbavil by ich rizika nečakaných zmien kurzu. Napriek tomu však český firemný sektor má podľa opakovane vykonávaných prieskumov o euro len vlažný záujem, okrem iného zrejme tiež pre veľké náklady na samotný prechod.

Oproti tomu zreteľne za euro vyznieva argument „stolový“: vstupom do eurozóny získame miesto pri pomyselnom „eurostole“, kde sa tvoria a budú tvoriť mnohé významné rozhodnutia. Brexit, ak k nemu teda vôbec dôjde, výrazne osla

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.