Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 00:00

Utečenec pred spravodlivosťou

Robert Fico by sa určite ústavným sudcom stať nemal. Nie vždy však prekáža politická minulosť.

Utečenec pred spravodlivosťou
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Slovenský expremiér Robert Fico sa chce stať ústavným sudcom. Alebo sa upratať do pevnosti, keďže mandát ústavného sudcu trvá 12 rokov a vzťahuje sa naň imunita. Kandidátov na ústavného sudcu vyberá parlament, ktorý je povinný navrhnúť prezidentovi dvojnásobný počet kandidátov, než koľko sudcov má vymenovať. Keďže sa tento rok uvoľnilo deväť miest z celkového počtu 13, mala by hlava štátu dostať zoznam 18 adeptov. Andrej Kiska sa kvôli vymenovaniu ústavných sudcov už dostal do najvyššieho konfliktu s parlamentom, pretože odmietol vymenovať navrhnutých sudcov s poukázaním na ich nedostatočnú odbornosť. Až po troch rokoch sporu, v decembri 2017, Ústavný súd rozhodol, že prezident musí troch sudcov na prázdne miesta vymenovať. Členmi najvyššej súdnej inštancie sa stali aj dvaja politici (poslanci) za Ficov Smer Jana Laššáková a Mojmír Mamojka. Andrej Kiska však už veľavravne naznačil, že šéfa Smeru Roberta Fica nevyberie. Právnickú prípravu a požadovanú prax môže Fico preukázať, ale ako podotkol, ústavný sudca by mal vykazovať aj morálne kvality. To je pri niekdajšom predsedovi vlády zapletenom do rôznych korupčných afér, ba podozrivom so spolupráce s mafiou, nanajvýš sporné.

Česko-slovenské porovnanie
Kiskovi však v polovici júna tiež vyprší mandát, ktorý nebude obhajovať. Za istých okolností, najmä pozdržaním predvýberu kandidátov Národnou radou, by tak konečný výber mohol prejsť na predsedu parlamentu. Pozdržanie by však znamenalo paralýzu Ústavného súdu, lebo od 17. februára by vo funkcii zostali len štyria jeho členovia. Výsledok celej kauzy možno teraz ťažko predvídať, ale už teraz t

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.