Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 00:00

Svet čaká rok Veľkého brata

Sledovacie technológie sa zlepšujú, príťažlivosť liberálnych demokracií slabne.

Svet čaká rok Veľkého brata
Zdroj: Reuters

Ťažiskovou témou nového roka je možnosť nebezpečnej konfrontácie medzi obrovskými možnosťami elektronického sledovania a oslabovaním demokratickej kontroly. Protilátkou na toto riziko je demokratický duch a občianske slobody – obe na celom svete trpia. Nie sú mŕtve, iba choré a často neliečené.

Najľudnatejšie štáty sveta – Čína a India, ktoré dokopy tvoria asi 37 percent svetovej populácie – prišli s celonárodnými digitálnymi monitorovacími a klasifikačnými systémami. Spája sa v nich zber osobných údajov potrebných na plnohodnotné občianstvo s možnosťami štátneho sledovania a intervencie.

Kredit udeľuje strana
Čínsky systém sa otvorene snaží monitorovať správanie 1,4 miliardy ľudí, odmeňovať konanie, ktoré štát, respektíve komunistická strana považuje za „dobré“, a trestať to, ktoré považuje za „zlé“. Je to sekulárna alternatíva spoločností riadiacich sa náboženstvom. Nahrádza božie prikázania spro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.