Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2019, 00:00

Svet čaká rok Veľkého brata

Sledovacie technológie sa zlepšujú, príťažlivosť liberálnych demokracií slabne.

Svet čaká rok Veľkého brata
Zdroj: Reuters

Ťažiskovou témou nového roka je možnosť nebezpečnej konfrontácie medzi obrovskými možnosťami elektronického sledovania a oslabovaním demokratickej kontroly. Protilátkou na toto riziko je demokratický duch a občianske slobody – obe na celom svete trpia. Nie sú mŕtve, iba choré a často neliečené.

Najľudnatejšie štáty sveta – Čína a India, ktoré dokopy tvoria asi 37 percent svetovej populácie – prišli s celonárodnými digitálnymi monitorovacími a klasifikačnými systémami. Spája sa v nich zber osobných údajov potrebných na plnohodnotné občianstvo s možnosťami štátneho sledovania a intervencie.

Kredit udeľuje strana
Čínsky systém sa otvorene snaží monitorovať správanie 1,4 miliardy ľudí, odmeňovať konanie, ktoré štát, respektíve komunistická strana považuje za „dobré“, a trestať to, ktoré považuje za „zlé“. Je to sekulárna alternatíva spoločností riadiacich sa náboženstvom. Nahrádza božie prikázania sprostredkované kňazstvom kritériami štátu, ktorého vládnuca strana si nárokuje faktickú neomylnosť prostredníctvom interpretácie filozofie Karla Marxa. Glosy dodáva prezident: Si Ťin-pchingove Myšlienky o socializme s čínskymi rysmi pre novú éru sú vpísané do čínskej ústavy.


Systém „sociálneho kreditu“ kombinuje technológiu rozoznávania tvárí, hlasu a odtlačkov prstov s monitorovaním verejného a súkromného správania, napríklad používania internetu a sociálnych sietí. Využíva tiež rozsiahlu sieť platených informátorov, ktorí oznamujú podozrivé aktivity. Čínska vláda z týchto prvkov vytvára obraz spoločenských, politických, profesijných a súkromných aktivít každej osoby a udeľuje body, ktoré pomáhajú napríklad v kariére, či trestá protispoločenské a protistranícke správanie tým, že občanov oberá o práva, povýšenia a možnosti cestovať. Oficiálny stranícky opis systému tvrdí, že „dôveryhodným umožní voľne sa túlať pod nebesami, no tí, čo stratia dobrú povesť, neurobia vďaka nemu už ani krok“. Odmeny a tresty udeľuje už teraz. V roku 2019 by sa pokrývanie malo dokončiť, aby v roku 2020 mohol byť monit

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.