Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2019, 00:00

Armádne preteky v umelej inteligencii

Neodskúšané technológie menia vojnové konflikty.

Armádne preteky v umelej inteligencii
Zdroj: Reuters

V októbri sa 31 čínskych tínedžerov hlásilo na Pekinskom technologickom inštitúte, ktorý je poprednou inštitúciou vojenského výskumu. Vybrali ich z päťtisíc uchádzačov. Čínske úrady veria, že práve oni navrhnú novú generáciu zbraňových systémov založených na umelej inteligencii, od mikroskopických robotov až po počítačové červy, ponorky, drony a tanky.

Program je pádnou pripomienkou toho, čo bude určujúce pre zbrojné preteky v tomto storočí. Väčšia výpočtová sila a samoučiace sa programy vytvárajú nové možnosti pre vojenstvo a štátnictvo. Je to oblasť, v ktorej technológia predbieha strategické, etické a politické myslenie, no tiež oblasť, kde je boj o talenty možno rovnako dôležitý ako zvládnutie hardvéru, softvéru a programovania.

Nové nebezpečenstvá
Konzultačná firma PwC odhaduje, že do roku 2030 sa budú produkty a systémy umelej inteligencie na globálnej ekonomike podieľať 15,7 biliónmi dolárov. Lídrami budú pravdepodobne Čína a Spojené štáty. No vlády najviac znepokojujú potenciálne vojenské dôsledky. Boja sa, že zaostanú, no sú tiež nervózne, že neotestovaná technológia by mohla priniesť nové nebezpečenstvá.


V Spojených štátoch požiadali náčelníci z Pentagonu Radu pre obranné inovácie – združenie osobností zo Silicon Valley, ktoré poskytujú americkej armáde technologické poradenstvo – aby pripravila súbor etických princípov používania umelej inteligencie vo vojne. Francúzsko a Kanada minulý mesiac oznámili, že zakladajú medzinárodnú odbornú skupinu, ktorá má preberať zhruba podobné otázky. Západné štáty sa zatiaľ držia viery, že rozhodovanie o živote a smrti by v konflikte vždy mali robiť ľudia, počítače a algoritmy by mali týmto rozhodnutiam iba poskytovať podporu. Iné národy – osobitne Rusko a Čína – koketujú s inou cestou.

Čína a Rusko bez zábran
Rusko – ktoré minulý rok oznámilo, že zdvojnásobuje investície do umelej inteligencie – tento mesiac ohlásilo, že do polovice roku 2019 zverejní nový plán národnej stratégie umelej inteligencie. Ruskí predstavitelia hovoria, že umelá inteligencia je kľúčom k dominancii v kyberpriestore a informačných operáciách. Podozrivé rusk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.