Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2022, 00:00

Od myšlienky po realizáciu

Od myšlienky po realizáciu
Zdroj: HNtelevízia

Rok 2022 bude pre Bratislavskú župu prelomový. Po rokoch príprav odovzdáme do užívania prvé dokončené projekty. Také, ktoré bude vidno a budú slúžiť pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavského kraja.

A to všetko aj napriek globálnej kríze. Cesta do tohto bodu nebola vôbec jednoduchá ani krátka. Skôr kľukatá a dlhá. Mať dobrý nápad totiž nestačí. Kým uzrie svetlo sveta konkrétny projekt, predchádzajú tomu roky príprav.

Prvým projektom, o ktorom bude písať, je nový cyklomost vo Vysokej pri Morave. Projekt sa vôbec nevyvíjal ľahko a priamočiaro.

Od myšlienky až po samotné spustenie výstavby ubehlo sedem rokov. V roku 2015 vznikla štúdia realizovateľnosti, ktorej výsledkom boli štyri návrhy lokalít. Po vyhodnoteniach ekonomickom a dosahov vplyvov na životné prostredie ostali v hre dve alternatívy.

​Prvú lokalitu, pri obci Dunkrut, zamietli Rakúšania v miestnom referende. Pôvodne neboli prepojeniu naklonení ani obyvatelia v druhej lokalite, v obci Marchegg.

Naveľa-naveľa dala zelenú projektu až mestská rada. Výstavba sa začala v apríli 2021 a most bude hotový ešte do začiatku tohtoročnej letnej cyklistickej sezóny.

​Šesť rokov trvala príprava cestného obchvatu Chorvátskeho a Slovenského Grobu. Úplne najtvrdším orieškom projektu bol výkup pozemkov od 450 majiteľov.

Podarilo sa, ale bola to poctivá mravčia práca. Novú cestu v dĺžke 1,7 kilometra otvoríme pre motoristov na jeseň tohto roka.

Ešte dlhšie trvala príprava deinštitucionalizácie sociálnych služieb. Jej cieľom je prechod od veľkokapacitných zariadení k menším domovom rodinného typu.

Predloženie zámeru siaha až do roku 2014. Nasledoval transformačný plán, výber, lokality, výkup pozemkov, predprojektová a projektová príprava, získanie stavebného povolenia a verejné obstarávanie na zhotoviteľa.

Čas? Sedem rokov od nápadu po prvý výkop. A k tomu treba pripočítať dva roky na výstavbu.

Úplným „rekordmanom“ je rekonštrukcia Bratislavského bábkového divadla. Príprava ideového zámeru sa začala už v roku 2008.

Od tohto okamihu to bolo ako na hojdačke: príprava projektu, prepracovanie projektu, vyhlásenie architektonickej súťaže, odloženie rekonštrukcie, spustenie rekonštrukcie, odchod zhotoviteľa a znovu dokola.

V auguste minulého roka sme odovzdali stavenisko novému zhotoviteľovi a práce bežia naplno. Summa summarum bezmála 14 rokov.

Takto by sa dalo pokračovať ešte veľmi dlho. Napriek všetkým prekážkam to nevzdávame. Pretože v okamihu, keď vidíte dielo dokončené, zabudnete na všetky komplikácie, ktoré tomu predchádzali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.