Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2019, 00:00

Ako urobiť z Európy lídra v e-autách

Čína v podstate dokázala predvídať revolúciu v elektrickom automobilovom priemysle a zaviesť silnú priemyselnú politiku.

Ako urobiť z Európy lídra v e-autách
Zdroj: ALŽBETA HARRY GAVENDOVÁ

Automobilový sektor v súčasnosti prechádza radikálnym posunom, ktorý sa vyznačuje nárastom počtu elektrických automobilov. Silnejšie environmentálne politiky zamerané na zníženie znečistenia ovzdušia v mestách a rýchlo klesajúce technologické náklady na elektrické vozidlá sú kľúčovými ťahúňmi tejto revolúcie.


Tradiční globálni lídri v sektore, európske automobilové firmy, neboli v „sedadle vodiča“, keď vzlietlo elektrické vozidlo. Čína a americká spoločnosť Tesla sa rýchlo usadili ako svetoví lídri v oblasti výroby elektrických automobilov a Európa zaostáva.


V Číne každé druhé
Na globálnej úrovni sa v Číne v súčasnosti vyrába takmer každé druhé elektrické vozidlo. Po tom, ako do globálnych pretekov s elektrickými autami vstúpili neskoro, tradiční európski a americkí výrobcovia automobilov začali svoju stratu doháňať. Ešte skľučujúcejšia je situácia pri výrobe batérií, ktorá predstavuje základnú súčasť elektrického vozidla a predstavuje približne 40 percent jeho hodnoty.

Polovica svetovej výroby batérií do elektrických automobilov je situovaná v Číne, pričom druhá polovica je rozdelená medzi Japonsko a Južnú Kóreu. V tejto oblasti dnes ani Európa, ani USA nehrajú významnú úlohu. Čína je v súčasnosti tiež hlavným trhom pre elektrické autá. Z každých 10 elektromobilov sa v Číne predáva päť, zatiaľ čo v USA iba 1,6 a v Európe 1,5.


Čína v podstate dokázala predvídať revolúciu v elektrickom automobilovom priemysle a zaviesť silnú priemyselnú politiku na zabezpečenie jej globálneho vedúceho postavenia v tejto oblasti. V posledných rokoch krajina prijala veľkorysé fiškálne dotácie pre výrobcov elektrických automobilov a zaviedla požiadavky pre medzinárodných výrobcov automobilov na výrobu elektrických automobilov v Číne, aby získali prístup

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.