Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2019, 00:00

Veríme politikom natoľko, že im zveríme dôchodky?

Kým pôjde väčšina z nás do penzie, dnešní politici tu už dávno nebudú.

Veríme politikom natoľko, že im zveríme dôchodky?
Zdroj: Reuters

V utorok sa začala parlamentná schôdza, na ktorej mali poslanci hlasovať o zastropovaní veku odchodu do dôchodku. Nakoniec sa tento bod programu opäť posúva a nedeje sa tak prvýkrát. Prečo? Všetko nasvedčuje tomu, že aj viacerí zákonodarcovia si uvedomujú, že odhlasovaním dôchodkového stropu by ťažko poškodili nielen slovenskú ekonomiku, ale negatívne by ovplyvnili aj výšku penzií budúcich dôchodcov. Slovenská populácia totiž starne a kým dnes na jedného dôchodcu pripadá 2,5 pracujúceho človeka, v roku 2070 ich bude ešte o jedného menej. Ak k zavedeniu dôchodkového stropu predsa len dôjde, počet penzistov ešte vzrastie práve na úkor pracujúcich ľudí.


Peniaze budú chýbať
Čo z toho vyplýva? Plánované zavedenie vekového stropu na odchod do dôchodku je ignorovaním reality. Podľa výpočtu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť by tento krok v priebehu 50 rokov zvýšil verejný dlh Slovenska o takmer 140 miliárd eur. Každý obyvateľ nášho štátu by sa na tejto „sekere“ podieľal sumou vyše 25-tisíc eur. Riešení, čo s tým, j

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.