Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 00:00

Kresťanstvo silnie vďaka politikom

V bývalých komunistických krajinách sa štátna moc usiluje o spojenie s cirkvou.

Kresťanstvo silnie vďaka politikom
Zdroj: Reuters

Význam náboženstva rastie, a to nielen počas sviatkov, ako boli nedávne Vianoce. Posilnenie cirkví je do značnej miery spojené s politikou, čiastočne preto, že ľavica, aj keď má náboženské korene, je vo veľkej miere sekulárna, často vnímaná ako nepriateľská k náboženskej viere. To bolo zrejmé v posledných desaťročiach v Spojených štátoch.


Liberáli, ktorí sú zároveň veriacimi, sa snažia oživiť náboženskú diskusiu, ale aktivity napravo, ako napríklad nedávno spustená kampaň Turning Point USA – venovaná posilňovaniu hlasov konzervatívnych študentov – spôsobujú, že pravica zostáva militantne nábožná, očividne istejšia si sama sebou a svojou vierou ako ľavica.


Európske zmeny
Európa sa stala relatívne menej kresťanskou zónou, prinajmenšom z hľadiska podielu a významu cirkví. Existuje však značné úsilie o zmenu toho modelu, ktoré však kuriózne neprichádza ani tak od samotných cirkví, ale skôr od politikov. Tu sú niektoré príklady.


V Maďarsku sa autoritatívny premiér Viktor Orban presunul z obhajoby „neliberálnej demokracie“ k novej menej liberálne orientovanej „staršej škole kresťanskej demokracie“. Vidí, ako kresťanskodemokratické strany západnej Európy – v Nemecku, Taliansku, Švédsku a inde podľahli ľavicovým vplyvom a chce návrat do obdobia, keď sa hnutie formovalo koncom 19. storočia ako politická opozícia voči socializmu.


Poľsko je v Európe stále najviac nábožensky orientovaná krajina, hoci aj tam kedysi horlivý rímsky katolicizmus klesá a kňazstvo bolo ostro kritizované v nedávnom veľmi výrazne vnímanom filme „Kler“ – Duchovenstvo. Napriek tomu dominantná politická osobnosť Jarosław Kaczyński, vodca vládnucej strany Zákon a spravodlivosť, silne podporuje cirkev ako morálny základ štátu a hovorí, že tí, ktorí bojuj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.