Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 00:00

Prísnejšie emisné limity sú luxus, ktorý si môžeme dovoliť

Budú čistejšie a bezpečnejšie autá drahšie? Keď sa technológie stanú štandardom, zlacnejú.

Prísnejšie emisné limity sú luxus, ktorý si môžeme dovoliť
Zdroj: Reuters

Koncern Volkswagen varoval, že pre ambiciózne klimatické ciele v budúcnosti autá výrazne zdražejú, ľudia ich nebudú chcieť a trh s nimi môže skolabovať. V médiách sa uvádzalo, že to bude kvôli elektromobilom. Na sociálnych sieťach z toho veľmi rýchlo vzniklo nadávanie na Brusel. Lenže celé je to trochu zložitejšie.


Reč totiž ani tak nebola o elektromobiloch, ako skôr o obyčajných lacných autách, ktoré budú musieť dostať zložité technológie. Dnes prejdú na päť-šesť litrov na sto kilometrov, kto jazdí iba okolo komína, toho to naozaj netrápi. V budúcnosti to však bude neprípustne veľká spotreba. Preto aj do malých áut, ako je v českých podmienkach napríklad Škoda Citigo, alebo do základnej Fabie budú musieť inštalovať zložitejší a drahší spaľovací motor, zrejme doplnený o pomocný elektromotor a batériu. A toto bude na cene tých najlacnejších áut – napríklad vrátane Dacií – naozaj vidno. To logicky môže záujemcov o autá odradiť a ostanú radšej pri ojazdených vozidlách.


Samozrejme, nedáva to veľký zmysel, keď takéto autá mnoho kilometrov nenajazdia. Problém však je, že nikto nevie, či si niekto zháňa Fabiu v základnej výbave kvôli cestám k doktorovi vo vedľajšej dedine, alebo na pravidelné cesty medzi Prahou a Košicami. Kto si dnes kupuje dobre vybavenú naftovú Octaviu, tomu sa v cene auta, ktoré si kúpi o 10 alebo 20 rokov, drahšie technológie neprejavia natoľko ako majiteľom najlacnejších vozidiel.


Trh už zvládol všeličo
Na druhej strane sa však treba pozrieť do histórie, kde nájdeme mnoho dôkazov, akým zásadným vývojom automobilový priemysel prešiel. Pred 30 rokmi boli bezpečnosť a emisie úplne na okraji záujmu. Autá však postupne dostali výstuhy karosérie, airbagy, stabilizačné systémy alebo brzdových asistentov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.