Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2019, 00:00

Prísnejšie emisné limity sú luxus, ktorý si môžeme dovoliť

Budú čistejšie a bezpečnejšie autá drahšie? Keď sa technológie stanú štandardom, zlacnejú.

Prísnejšie emisné limity sú luxus, ktorý si môžeme dovoliť
Zdroj: Reuters

Koncern Volkswagen varoval, že pre ambiciózne klimatické ciele v budúcnosti autá výrazne zdražejú, ľudia ich nebudú chcieť a trh s nimi môže skolabovať. V médiách sa uvádzalo, že to bude kvôli elektromobilom. Na sociálnych sieťach z toho veľmi rýchlo vzniklo nadávanie na Brusel. Lenže celé je to trochu zložitejšie.


Reč totiž ani tak nebola o elektromobiloch, ako skôr o obyčajných lacných autách, ktoré budú musieť dostať zložité technológie. Dnes prejdú na päť-šesť litrov na sto kilometrov, kto jazdí iba okolo komína, toho to naozaj netrápi. V budúcnosti to však bude neprípustne veľká spotreba. Preto aj do malých áut, ako je v českých podmienkach napríklad Škoda Citigo, alebo do základnej Fabie budú musieť inštalovať zložitejší a drahší spaľovací motor, zrejme doplnený o pomocný elektromotor a batériu. A toto bude na cene tých najlacnejších áut – napríklad vrátane Dacií – naozaj vidno. To logicky môže záujemcov o autá odradiť a ostanú radšej pri ojazdených vozidlách.


Samozrejme, nedáva to veľký zmysel, keď takéto autá mnoho kilometrov nenajazdia. Problém však je, že nikto nevie, či si niekto zháňa Fabiu v základnej výbave kvôli cestám k doktorovi vo vedľajšej dedine, alebo na pravidelné cesty medzi Prahou a Košicami. Kto si dnes kupuje dobre vybavenú naftovú Octaviu, tomu sa v cene auta, kt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.