Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 00:00

Musíme si chrániť naše miesto v EÚ

HN prinesú názory najvážnejších záujemcov o post prezidenta.

Musíme si chrániť naše miesto v EÚ
Zdroj: Ľubomír Kotrha

V najbližších rokoch môžeme očakávať čoraz zvyšujúci sa tlak na zásadnú zmenu usporiadania vzťahov v Európe, ako aj na posilňovanie vplyvu Ruska v štátoch EÚ. Je preto dôležité dosiahnuť celospoločenskú zhodu na tom, kde je miesto Slovenska v budúcnosti EÚ.


Slovensko pred necelými 15 rokmi vstupovalo do Európskej únie a NATO. Bolo to úspešné zavŕšenie šesťročnej snahy dvoch vlád, ktorých som bol súčasťou, o splnenie nášho európskeho sna. Keď si teraz spätne spomínam na tie udalosti, musím sa priznať, že mi ani nenapadlo, že o 15 rokov neskôr bude Európa v situácii, v akej je dnes. Dobre si spomínam, aké to bolo pre nás dôležité, keď sa nám podarilo dobehnúť rozbehnutý vlak s našimi susedmi z V4, a boli sme schopní vstúpiť do EÚ spoločne. Vtedy to bolo pre nás a pre našich susedov potvrdenie toho, že patríme do civilizovanej Európy. Bolo to zavŕšenie snahy odpútať sa od dedičstva komunizmu a vplyvu Ruska na fungovanie našich mladých demokracií.


Negatívne dedičstvo komunizmu
Dnes sa na to pomaly zabúda, mladí ľudia si to nepamätajú a, bohužiaľ, nemá im to kto ani pripomínať. Počujeme stále názory, že rozdiely medzi západnou Európou a novými členskými štátmi sú stále výrazné. Je to pravda, no jedným dychom treba dodať, že sa hoci pomaly, ale neustále zmenšujú. Dobiehame krajiny západnej Európy, no viac ako 40-ročné negatívne dedičstvo komunizmu sa nedá zmazať len tak. Tento rok 1. mája to bude 15 rokov od vstupu do Európskej únie. Pätnásť rokov je z hľadiska života človeka celkom dlhý čas, no z hľadiska dejín len krátky okamih. Mali by sme si všetci veľmi dobre uvedomiť, a politici na prvom mieste, že mier a prosperita v našich krajinách tu nemusí byť navždy. Že sa veľmi ľahko môžeme ocitnúť tam, kde by nikto z nás dobrovoľne byť nechcel. Všetkých nás preto čakajú výzvy, na ktoré musíme odpovedať.


Európska únia pravdepodobne čelí najťažšiemu obdobiu od svojho vzniku. Jedna z jej najväčších krajín je na odchode z Únie, ktorý vôbec nie je taký jednoduchý a výhodný, ako bol prezentovaný lídrami brexitu v Spojenom kráľovstve. Bol to ukážkový príklad toho, ako sa dajú zneužiť nálady v spoločnosti a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.