Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2019, 00:00

Musíme si chrániť naše miesto v EÚ

HN prinesú názory najvážnejších záujemcov o post prezidenta.

Musíme si chrániť naše miesto v EÚ
Zdroj: Ľubomír Kotrha

V najbližších rokoch môžeme očakávať čoraz zvyšujúci sa tlak na zásadnú zmenu usporiadania vzťahov v Európe, ako aj na posilňovanie vplyvu Ruska v štátoch EÚ. Je preto dôležité dosiahnuť celospoločenskú zhodu na tom, kde je miesto Slovenska v budúcnosti EÚ.


Slovensko pred necelými 15 rokmi vstupovalo do Európskej únie a NATO. Bolo to úspešné zavŕšenie šesťročnej snahy dvoch vlád, ktorých som bol súčasťou, o splnenie nášho európskeho sna. Keď si teraz spätne spomínam na tie udalosti, musím sa priznať, že mi ani nenapadlo, že o 15 rokov neskôr bude Európa v situácii, v akej je dnes. Dobre si spomínam, aké to bolo pre nás dôležité, keď sa nám podarilo dobehnúť rozbehnutý vlak s našimi susedmi z V4, a boli sme schopní vstúpiť do EÚ spoločne. Vtedy to bolo pre nás a pre našich susedov potvrdenie toho, že patríme do civilizovanej Európy. Bolo to zavŕšenie snahy odpútať sa od dedičstva komunizmu a vplyvu Ruska na fungovanie našich mladých demokracií.


N

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.