Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2019, 00:00

Eurozóna je pripravená čeliť spomaleniu. Bude to stačiť?

Maratón znižovania prognóz ekonomického rastu pre eurozónu pokračuje.

Eurozóna je pripravená čeliť spomaleniu. Bude to stačiť?
Zdroj: Reuters

V uplynulom týždni sa pridala Európska komisia, ktorá najnovšie očakáva v roku 2019 rast ekonomiky na úrovni 1,1 percenta, najpomalší od roku 2013. Ešte na jeseň minulého roka pritom počítala s rastom o 1,7 percenta.


Hlavným dôvodom je zhoršenie externého prostredia – obchodná vojna s USA a domáce obmedzovanie tieňového bankovníctva prudko spomalili rast čínskych importov; prepad mien viacerých rozvíjajúcich sa ekonomík im zase výrazne predražil importy z eurozóny a tie tak prudko klesli (eurozóny sa najviac dotkol pokles dopytu z Turecka a Ruska) a v neposlednom rade klesali aj exporty do Británie, čo ide vo veľkej miere na vrub brexitu. Slabšie exporty, obavy o eskaláciu obchodných vojen (napríklad, čo sa týka amerických ciel na európske automobily) spolu s výpredajmi na finančných trhoch poslali nadol dôveru v podnikovej sfére, čo sa premietlo do pomalšieho rastu investícií a čiastočne aj spotreby.


Sú obavy o recesiu namieste?
Vylúčiť sa nedá nič, avšak k recesii je nutná jedna vec – zásadné zhoršenie situácie na trhu práce, ktoré by výraznejšie poslalo nahor mieru nezamestnanosti a roztočilo tak špirálu pokles spotreby domácností – pokles tržieb – rast nezamestnanosti – nižšia spotreba… A to sa zatiaľ nedeje. Práve naopak, podľa januárového prieskumu Európskej komisie hlási 16 percent firiem vo výrobnom sektore a 18 percent v sektore služieb nedostatok pracovníkov ako hlavný faktor obmedzujúci rast produkcie, čo sú stále jedny z najvyšších úrovní v histórii. Spotrebit

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.