Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 00:00

Jozef Mihál: Čo tak radšej znížiť dane?

Zvýšenie nezdaniteľnej časti na daňovníka by bolo úplne jednoduché, Dankove vynálezy si môže uplatniť len časť zamestnancov.

Jozef Mihál: Čo tak radšej znížiť dane?
Zdroj: Peter Mayer

Nová nezdaniteľná časť na kúpele, oslobodenie od dane pri 13. a 14. plate, rekreačné poukazy. To sú tri novinky, ktoré za posledný rok presadila SNS. Šéf strany Andrej Danko tieto opatrenia obhajuje s tým, že zamestnanci budú mať vyšší čistý príjem. Počítajme spolu.

Ak by si zamestnanec dokázal uplatniť za jeden rok všetky tieto vynálezy, za rok by získal deväť eur na nižšej dani „na kúpele“, 111 eur na nižšej dani a odvodoch z 13. platu a 149 eur zo 14. platu, a napokon 82 eur na dani a odvodoch by ušetril cez príspevok zamestnávateľa na rekreáciu. Spolu by ušetril pekných 351 eur.

V roku 2011 bola nezdaniteľná časť na daňovníka 3 559 eur ročne. V tom istom roku bola minimálna mzda 3 804 eur ročne. Zamestnanec zarábajúci minimálnu mzdu v roku 2011 žiadnu daň neplatil. V roku 2019 je nezdaniteľná časť na daňovníka 3 937 eur ročne. Minimálna mzda je 6 240 eur ročne. Za osem rokov narástla minimálna mzda o 62,5 percenta. Ale nezdaniteľná časť narástla len o 10,5 percenta.

Ak by nezdaniteľná časť rástla rovnakým tempom ako minimálna mzda, tak v roku 2019 mala byť 5 783 eur. O 1 846 eur viac, ako je v skutočnosti. Ak by sa o spomínaných 1 846 eur nezdaniteľná časť zvýšila, zamestnanec by ušetril 351 eur. Tých istých 351 eur ako pri Dankovom 13. a 14. plate, rekreačných poukazoch a nezdaniteľnej časti „na kúpele“.

V čom je teda problém? V komplikovanosti. Zvýšenie nezdaniteľnej časti na daňovníka by bolo úplne jednoduché, zrozumiteľné a, samozrejme, týkalo by sa prakticky všetkých zamestnancov a živnostníkov. Naproti tomu Dankove vynálezy si môže uplatniť len časť zamestnancov, úľavy pri 13. a 14. plate sa živnostníkov netýkajú vôbec...

A vôbec: celý Dankov systém je nesmierne zložitý. Zamestnanci musia nosiť faktúry z kúpeľov a hotelov, 13. a 14. plat aj príspevky na rekreáciu sú podmienené trvaním pracovného pomeru najmenej 24 (48) mesiacov... a musíte vedieť čítať medzi riadkami, aby ste pochopili, kedy a na čo máte nárok. Napríklad, ak rád chodíte na Šíravu a vo firme ste zamestnaný od 1. decembra 2017, lacnejšie sa okúpete až v decembri.

Na záver malý test:

Má nárok na príspevok na rekreáciu aj zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke? Máte nárok na príspevok na rekreáciu, ak ste v hoteli platili aj za psa? Musí byť na hotelovej faktúre meno manželky a detí? Máte nárok na príspevok na rekreáciu na skipasy, ak ste ich kúpili priamo pri vlekoch? Skúste odpovedať, či sa trafíte... Správne odpovede sú: áno, áno, nie, nie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.