Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 00:00

Šanca pre plynárenstvo je vodík

Európa disponuje rozvinutou plynárenskou infraštruktúrou, ktorú je možné využiť aj v bezuhlíkovom svete.

Šanca pre plynárenstvo je vodík
Zdroj: Reuters

Európska, no i svetová energetika prechádza transformáciou, ktorá má prispieť k jej dekarbonizácii, ak naše záväzky z Parížskej klimatickej dohody nemajú ostať len na papieri. Tomuto stavu sa bude musieť prispôsobiť aj plynárenstvo, keďže zemný plyn je síce najčistejšie, no predsa len fosílne palivo.


Prakticky celý svet sa zaviazal zabrániť nadmernému otepľovaniu planéty v historickej, klimatickej dohode z Paríža. Dlhodobý cieľ je udržať rast globálnej teploty pod dvoma stupňami Celzia, ideálne pod 1,5 stupňa v porovnaní s predindustriálnou érou. Významne sa preto musia dekarbonizovať asi všetky sektory ľudského života vrátane energetiky. Ani Európska únia a jej jednotlivé členské štáty „nespia“ na vavrínoch a prijímajú ciele znižujúce emisie skleníkových plynov. Oproti roku 1990 by mali byť naše spoločné emisie nižšie o 20 percent v roku 2020, o 40 percent v roku 2030 a o úctyhodných 80 až 95 percent v roku 2050.


Európa stopne uhlie
V energetike je trend najbližších 10 až 20 rokov jasný – odklon od spaľovania uhlia, ktorým sa produkuje teplo či elektrická energia. Spojené kráľovstvo nastavilo prísne ekologické štandardy, a tak väčšina uhoľných elektrární bude zatvorená do roku 2022 a zostávajúce najneskôr do októbra 2025. Holandsko oznámilo stop pre všetky uhoľné elektrárne do roku 2030. Výroba elektriny z uhlia vo Francúzsku sa dokonca skončí už v roku 2021. No a jeden z najväčších svetových pro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.