Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 00:00

Nord Stream 2 dokáže zatieniť aj brexit či kauzu Huawei

Nord Stream 2 dokáže zatieniť aj brexit či kauzu Huawei
Zdroj: Reuters

Najprv to koncom minulého týždňa vyzeralo, že nielenže je Francúzsko v diplomatickej vojne s Talianskom, ale že aj nová etapa spolupráce Francúzska s Nemeckom potvrdená zmluvou z Aachenu je fuč. Francúzi na úrovni Európskej únie hrozili blokádou rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2. Dokonca médiá špekulovali o tom, že kvôli tomu francúzsky prezident Emmanuel Macron zrušil svoju ohlásenú účasť na prestížnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa konala cez víkend.
Nakoniec však došlo medzi Francúzskom a Nemeckom k dohode. Aké spravilo Nemecko v zákulisí ústupky voči Francúzsku, nie je zatiaľ jasné, ale je zrejmé, že z navrhnutej prísnej regulácie plynovodu nezostalo vlastne takmer nič.


Čo sa teda vlastne malo pôvodne na projekte regulovať? Európska komisia sa na základe legislatívnych pravidiel antimonopolnej politiky rozhodla, že potrubie plynovodu Nord Stream 2 pod Baltským morom musí mať iného vlastníka ako firmu, ktorá dodáva a distribuuje plyn, a to slovo „iného“ naozaj znamená iného. Gazprom by tak musel potrubie predať nejakej cudzej entite. Ďalšou požiadavkou bolo, že 10 percent kapacity plynovodu Nord Stream 2 môžu využívať aj iní výrobcovia plynu. Lenže nový kompromis medzi Francúzskom a Nemeckom ponecháva na štáte, v ktorom plynovod ústi, aby rozhodol, či bu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.