Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 23:59

Alojz Baránik: Čo spravil a čo bude robiť náš Ústavný súd?

Vďaka neexistencii akéhokoľvek mechanizmu očisty nášho súdnictva sa na základe takéhoto impulzu strany dostali mnohí z nich na pozície, kde je ich postavenie neotrasiteľné a kde sa za to, ani za svoju minulosť, nemusia hanbiť.

Alojz Baránik: Čo spravil a čo bude robiť náš Ústavný súd?
Zdroj: TASR/M. Svítok

Nálezom z 30. januára tohto roku sa náš Ústavný súd rozhodol, že ani ústavným zákonom nie je možné zasiahnuť do nedotknuteľnosti sudcov, nech už sú akíkoľvek a robia čokoľvek.

Takéto privilégium im bolo potvrdené napriek tomu, že mnohí z nich čerpajú svoju legitimitu z rozhodnutia ústredného výboru Komunistickej strany Československa o tom, že ako členovia tejto zákonom uznanej zločineckej organizácie majú dostatočne pokrivený charakter na to, aby mohli byť (komunistickými) sudcami.

Vďaka neexistencii akéhokoľvek mechanizmu očisty nášho súdnictva sa na základe takéhoto impulzu strany dostali mnohí z nich na pozície, kde je ich postavenie neotrasiteľné a kde sa za to, ani za svoju minulosť, nemusia hanbiť.

Výrečne a dlho o tom na nedávnom vypočutí navrhovaných kandidátov na ústavných sudcov hovoril, lepšie povedané kričal, uchádzač Juraj Sopoliga (navrhnutý tiež jedným z nich, J. Čižnárom).

Okrem iného povedal, že je hrdý na svoje členstvo v uvedenej zločineckej organizácii. Navyše však dodal, že nie je nič zlé na tom, keď sú sudcovia ovplyvňovaní v neprospech účastníka súdneho konania, ak je to v záujme ich ochrany pred tými, ktorí by prípadne chceli (oprávnene) poukazovať na ich nedostatky.

Podstatu uvedeného nálezu Ústavného súdu dobre vystihol vo svojom odlišnom názore sudca Ladislav Orosz, ktorý, hoci jemnými výrazovými prostriedkami, jasne pomenoval, komu zrušenie možnosti podrobiť sudcu bezpečnostnej previerke vyhovuje najviac. A teda – nie našej nedospelej demokracii, nie našej republike, ale práve tým sudcom, ktorí majú dôvod sa bezpečnostnej previerky obávať.

Súdnictvo má však dnes ako celok, prinajmenšom z dôvodu neexistencie legitimity jeho lídrov, najhoršiu možnú reputáciu. Taktiež sa vytvárajú dve kategórie občanov. Jedných bude v prípade potreby preverovať nezávislý na to určený orgán a druhých, ktorí sa budú preverovať navzájom jeden druhého.

Toto spravil náš Ústavný súd. V poslednej neúspešnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov, zámerne zmarenej korupčnou koalíciou, išlo (a v novej voľbe kandidátov na ústavných sudcov pôjde) tejto koalícii o to, aby to tak zostalo a aby pokračoval únos demokracie a právneho štátu.

Taktiež, aby ľud, ak by sa aj rozhodol zmiesť túto koalíciu z nášho politického sveta, nemohol zmeniť to, ako a pre koho funguje naše súdnictvo.

Autor je poslanec SaS a člen ústavnoprávneho výboru NR SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.