Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 00:00

Slovensko sa pohlo. Poďme ďalej

HN prinášajú názory najvážnejších záujemcov o post prezidenta.

Slovensko sa pohlo. Poďme ďalej
Zdroj: Ľubomír Kotrha

Keď mám hovoriť o zásadných výzvach, ktoré nového prezidenta čakajú, musím sa vrátiť na začiatok. Prvá a najzásadnejšia otázka je, prečo som sa vlastne rozhodol kandidovať na prezidenta. Skúsim to vysvetliť cez svoj životný príbeh, cez veci, ktoré som zažil, veci ktoré som skúsil, veci, ktoré ma formovali a skúsenosť s tým, že keď chceme, aby sa veci zmenili, musíme k tomu prispieť.

Kus detstva som strávil na dedine, na Donovaloch. Dávno predtým, ako sa Donovaly stali symbolom „našich ľudí“. Otec bol horský záchranár a detstvo bolo kľúčovým momentom, keď som si vytvoril silné puto k Slovensku, a aj preto som sa vždy, keď som odišiel do zahraničia – za štúdiom, či za prácou – vrátil.

Boli sme obyčajná rodina a o všetko, čo som v živote chcel, som sa musel tvrdo pobiť. Mal som aj trochu šťastia v tom, že veľmi skoro som zistil, čomu sa chcem venovať. Možno to znie čudne, ale učarovala mi chémia a vedel som, že je to odbor, ktorému sa chcem venovať. Chémia a vedecká práca ma naučili systematickosti, práci s faktmi a schopnosti rozhodovať sa racionálne – na základe dát a faktov.


Vedec

Dizertáciu som si urobil krátko po revolúcii vo Viedni, takže som veľmi skoro prišiel do kontaktu so západným slobodným svetom. Vrátane toho, že som sa musel tvrdo obracať, aby som tam prežil, mal kde bývať a mal čo jesť – robil som všetko možné aj nemožné vrátane údržbára a som rád, že okrem hlavy by som sa dokázal uživiť aj rukami. Aj preto mám k úctu k akejkoľvek práci.

Skorý kontakt so slobodou ma napĺňal optimizmom. Samozrejme som vedel, že nás – Československo a potom aj Slovensko – čak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.