Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 00:00

Ukrajina ponúka príležitosti v energetike či doprave

Máme trh so šiestimi miliónovými mestami a 44 miliónmi spotrebiteľov.

Ukrajina ponúka príležitosti v energetike či doprave
Zdroj: flickr.com/ Alexxx Malev

Hranica medzi Slovenskom a Ukrajinou bývala aj východnou hranicou Európy. Bolo to v ťažkých časoch transformácie postsovietskych ekonomík, ktoré sa snažili vymaniť spod vplyvu Ruska. Dnes, keď sa k susedom v modernej Európe pridala aj Ukrajina, sa táto hranica postupne mení na miesto, kadiaľ obojsmerne prúdi čoraz viac tovarov a služieb.

Pred 30 rokmi neexistovala v súčasnej podobe ani jedna z našich krajín. Dnes je Slovensko na svojej ceste podstatne ďalej ako Ukrajina a je jednou z najrýchlejšie rastúcich európskych ekonomík. Slovenský, predovšetkým automobilový, priemysel zásobuje trhy členských štátov EÚ. To je pre mňa dobrý príklad úspešnej krajiny.


Ukrajina má však za sebou len päť rokov transformácie. V roku 2014 vyslali ľudia jasný signál, že krajina sa chce odpútať od Ruska a pracovať na rozvíjaní vzťahov s EÚ. Proces transformácie bol od začiatku náročný a zmeny vyvolali aj bezprecedentnú agresiu Ruska a následnú stratu Krymu. Najväčšou výzvou bol však pre krajinu program reforiem a zladenie s normami EÚ.

Ukrajina musela p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.