Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2019, 00:00

Prečo chceme Európsky orgán práce

Orgán bude zároveň pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi krajinami.

Prečo chceme Európsky orgán práce
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Obchádzaniu zákonov pri zamestnávaní občanov z iných krajín sa nevyhlo ani Slovensko. V posledných rokoch sme zaznamenali rôzne podoby porušovania legislatívy najmä pri najímaní pracovníkov z tretích krajín v snahe ušetriť čo najviac na nákladoch na mzdy. Bohužiaľ, v mnohých prípadoch to znamená, že títo ľudia k nám chodia pracovať načierno a nie sú sociálne poistení, o čom mnohí ani nevedia. Táto situácia ma primala konať a pred dvomi rokmi som v Bratislave zorganizoval regionálny samit ministrov V4, Rumunska a Srbska, na ktorom sme dohodli užšiu spoluprácu inšpektorátov práce pri odhaľovaní prípadov nelegálnej práce. A práve takáto spolupráca medzi krajinami je jednou z náplní novej európskej agentúry, o ktorej sídlo sa uchádzame aj pre náš odborný profil.

Európsky orgán práce bude poskytovať informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri cezhraničnej pracovnej mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pokiaľ ide o vykonávanie spoločných inšpekcií. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi krajinami. Nebude štátom nadriadený, ani nebude vytvárať nové byrokratické pravidlá. Práve naopak, spružní výmenu informácií a pomôže nám postupovať koordinovane tam, kde sú zneužívané platné pravidlá.


Nie je to však iba odborný motív, čo nás presvedčilo zabojovať o sídlo tejto novej agentúry. Náš záujem je nepochybne spojený s ambíciou Slovenska stať sa členom Únie so všetkými skúsenosťami a atribútmi, ktoré k tomu patria. Slovensko je jedinou krajinou z veľkej vlny rozširovania EÚ v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj Schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území. Aj toto z nás robí zdatného kandidáta, pretože v EÚ silnie politické povedomie o potrebe vyváženejších rozhodnutí, pokiaľ ide o geografické rozmiestnenie agentúr.

Pre podporu našej kandidatúry som pripravený urobiť maximum. Mám za sebou už desiatku bilaterálnych rokovaní s mojimi rezortnými kolegami z krajín EÚ a ďalšie ma ešte len čakajú. Teší ma, že na stretnutiach vysoko oceňujú našu pripravenosť a kroky, ktoré na podporu robíme. Som presvedčený, že naše hlavné mesto je na hostenie takejto európskej inštitúcie plne pripravené, navyše, jej prítomnosť by zvýšila prestíž Bratislavy ako proeurópskeho hlavného mesta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.