Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.04.2019, 00:00

Málo globalizácie, veľký potenciál

Medzinárodný obchod zvyšuje ekonomickú prosperitu.

Málo globalizácie, veľký potenciál
Zdroj: Reuters

Po 33 rokoch v globálnom logistickom priemysle ma neprestáva prekvapovať, ako málo globalizovaná je ešte stále svetová ekonomika. Vzhľadom na obavy, ktoré sa s globalizáciou často spájajú, sa toto tvrdenie môže niekomu zdať falošné. No v časoch všadeprítomného populizmu a nacionalizmu, keď je multilateralizmus čoraz ohrozenejší, je mimoriadne dôležité správne chápať fakty.


Ekonomika je stále regionálna
Napríklad exportovaných je len okolo 20 percent svetovej ekonomickej produkcie. Investície spoločností, ktoré kupujú, vytvárajú alebo rozširujú medzinárodné aktivity, tvorí menej ako 10 percent celkovej tvorby fixného kapitálu. Iba tri percentá ľudí žijú mimo krajín, kde sa narodili. Podľa Svetovej poštovej únie celkový počet medzinárodne prepravených zásielok je len 1,3 percenta z počtu zásielok, ktoré sa v krajinách po celom svete prepravia vnútroštátne.


Navyše, napriek tomu, koľko sa hovorí o globálnych dodávateľských reťazcoch, v skutočnosti je väčšina dodávateľských reťazcov regionálna. Tento vzorec zdokumentoval Index globálnej prepojenosti DHL, ktorý vytvorili vedci zo Sternovej fakulty Newyorskej univerzity a IESE Business School. V tomto zm

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.