Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2019, 00:00

Kde pramení marazmus výskumu, vývoja a inovácií?

Ak sú inovácie motorom konkurencieschopnosti, tak výskum a vývoj je mazivom v tomto pomyselnom motore ekonomického rozvoja.

Kde pramení marazmus výskumu, vývoja a inovácií?
Zdroj: Reuters

Väčšina diskusií o výskume a vývoji skončí pri konštatovaní nízkych celkových výdavkov. Áno, sú nízke. Pri porovnaní s rozvinutými krajinami, na ktoré hľadíme s obdivom, až zarážajúco nízke. No nielen s nimi. Na chvoste pomyselného rebríčka sme aj v rámci V4.

Len šeptom, alebo vôbec nie, sa hovorí o funkčnosti celého podporného systému. Problémom je, že je dlhodobo neefektívny. V istom uhle pohľadu by sa mohlo zdať, že je priam nefunkčný. Za posledných 25 rokov bolo niekoľko snáh systém redizajnovať, podobne ako snáh reformovať školstvo. Žiaľ, s podobným úspechom. Testy PISA, svetové rankingy univerzít či inovatívna schopnosť krajiny dobre odzrkadľujú smutnú realitu.

Nie vždy to bolo až také zlé. Pred rokom 1989 patrila ČSSR medzi technol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.