Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2019, 00:00

Koľko je veľa úradníkov?

V roku 2016 sme mali na tisíc obyvateľov 81 zamestnancov verejného sektora. Priemer EÚ je 85.

Koľko je veľa úradníkov?
Zdroj: Marek Kmeť

Udomácnila sa u nás predstava, že na Slovensku je veľa úradníkov. V skutočnosti je to tak trochu ako so Schrödingerovou mačkou. Je zamestnancov verejnej správy priveľa? Áno aj nie. Na zamestnanosť a mzdy vo verejnej správe sa pozreli analytici Útvaru hodnoty za peniaze a zistenia zhrnuli v pripravovanej záverečnej správe revízie výdavkov.


Zhruba 413-tisíc ľudí, zhruba pätina zo všetkých pracujúcich. To je celkový počet zamestnancov verejného sektora. Z nich tretina je zamestnaná v školstve, desatina v zdravotníctve. A len desatina z nich sú tí „klasickí“ štátni úradníci na ministerstvách.


Ak sa porovnáme s krajinami EÚ, sme mierne pod priemerom. Počtom aj výdavkami na platy. V roku 2016 sme mali na tisíc obyvateľov 81 zamestnancov verejného sektora. Priemer EÚ je 85. Zamestnanci verejného sektora v EÚ zarábali oproti priemernej mzde viac o takmer 20 percent, u nás len o sedem percent. Na druhej strane, detailnejší pohľad prezrádza, že nie všetky profesie platmi zaostávajú rovnako, a v medzinárodnom porovnaní zamestnávame nadmieru veľa policajtov či vysokoškolských učiteľov.


Analytici určili zamestnanosti a odmeňovaniu vo verejnej správe presné diagnózy. Kde nás najviac tlačí topánka? Potrebujeme lepšie zaplatených učiteľov regionálneho školstva, viac sociálnych pracovníkov a zdravotných sestier. Z úradníckych pozícií krívajú hlavne platy manažérov, IT pracovníkov, právnikov a analytikov. Dofinancovanie týchto oblastí však musí byť podmienené realizáciou stanovených reformných krokov, inak hrozí drahší systém s rovnakými výsledkami.


Zdroje musíme hľadať aj v samotnej verejnej správe. Analytici našli úspory za takmer 700 miliónov eur. Napríklad ak by sa počet vysokoškolských učiteľov na žiaka dostal na úroveň Českej republiky a počet neučiteľov na úroveň roka 2010, odkedy klesol počet študentov o tretinu, sektoru školstva by sa uvoľnilo zhruba 80 miliónov eur.


Významné úspory možno dosiahnuť aj úpravou počtu policajtov či lepšou organizáciou podporných a prierezových činností ministerstiev a ďalších úradov. Začali sme tiež audity vo všetkých ministerstvách, veľkých úradoch a vybraných štátnych podnikoch. Tak sa dopracujeme k cieleným úsporám namiesto plošných výdavkových škrtov.


Cieľ je pritom zrejmý. Celkový balík výdavkov na verejných zamestnancov by sa mal postupne priblížiť k priemeru EÚ. Potom sa lepšie platenými pozíciami môžeme dopracovať k lepším výsledkom verejnej správy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.