Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2019, 00:00

Stále nekoncepčne

Pracujúci tvoria zhruba len 40 percent všetkých poistencov, ale skladajú sa až na približne 80 percent prijatého poistného.

Stále nekoncepčne
Zdroj: Dôvera

Vypestovať ovocný sad na púšti je síce mimoriadne ťažký zámer, ale nie nemožný, ak máte jasnú koncepciu, zdroje a počítate s každým rizikom. Ale privierať zároveň vodovodný kohútik?

Presne takto nezmyselne a nekoncepčne vyzerá tvorba štátneho rozpočtu z pohľadu zdravotníctva. Ešte totiž ani nezaschne atrament na papieri s podpísaným rozpočtom a už sa objavujú návrhy, ktoré naň kladú nové požiadavky, ale už bez finančného krytia. Napríklad predvolebné rekreačné poukazy, zvýšené úhrady pre urgentné príjmy či návrhy na zriadenie nových sanitiek.


Potom niet iného východiska, ako dolievanie financií v priebehu roka. Prvýkrát sa tak stalo v roku 2012 a potom aj v rokoch 2015, 2016 a 2017. Prečo? Pre nekoncepčnú prípravu rozpočtu, pre následné populistické prijímanie legislatívy, ktorá zvyšuje náklady a neberie ohľad na zdroje. A bude to tak musieť byť aj v roku 2019. Nemocniciam neplánovane medziročne narástli výdavky na zamestnanecké rekreačné poukazy. A hradiť ich musia, lebo im to prikazuje zákon. Rozumieme tomu, práve aj z pozície zamestnávateľa, náš manažment je tiež povinný zabezpečiť poukážky pre svojich zamestnancov.

Zdravotné poisťovne hľadajú spôsob, ako požiadavke nemocníc vyhovieť, napriek tomu, že im štát platí za svojich poistencov ešte menej ako vlani.


Kým pracujúci priemerne odvedie na poistnom 135 eur mesačne, štát zaplatí za svojho poistenca len neférových 30 eur. Prečo neférových? Lebo napríklad len jeden deň v kúpeľoch stojí viac než uvedených 30 eur. Alebo preto, lebo poistenci štátu spotrebujú viac a drahšiu zdravotnú starostlivosť než ekonomicky aktívni. Pracujúci tvoria zhruba len 40 percent všetkých poistencov, ale skladajú sa až na približne 80 percent prijatého poistného. A v roku 2021 to má byť až na 88 percent celkového poistného! Čo naozaj nie je fér.


Aby to nevyzeralo, že kričíme opäť len my. Na problém s rozpočtom v dostatočnom predstihu upozorňovali aj Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, INEKO a mnohí ďalší. Nestačilo. Vláda sa k zdravotníctvu opäť postavila ako zlá macocha a sebecky uprednostnila ilúziu o vyrovnanom rozpočte pred reálnymi potrebami občanov.


Máme predvolebný rok. Čiže prípadné protesty zdravotníkov, výpovede zo zmlúv a iné prejavy nespokojnosti sú ešte viac nežiaduce než inokedy. Dofinancovaniu sa v tomto roku teda opäť nevyhneme.
Potom by si už však zdravotníctvo zaslúžilo na pár rokov priestor na premyslený dlhodobý koncepčný rozvoj.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.