Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 00:00

Slovensko potrebuje priemyselnú stratégiu

Aktuálny vládny návrh opatrení je ukážkou nesystémového prístupu.

Slovensko potrebuje priemyselnú stratégiu
Zdroj: Reuters

Priemysel je kostrou ekonomiky. V každej krajine. Nemecko si uvedomilo jeho rastúcu dôležitosť a prijalo Národnú priemyselnú stratégiu 2030. Čína dlhodobo ťaží zo stratégie Made in China 2025. Francúzsko sa pridalo k Nemecku a žiada prijatie celoeurópskej priemyselnej stratégie.

A čo na to Slovensko a jeho vláda? Mlčí. Priemysel je stále vnímaný skôr ako „dojná krava“ pre napĺňanie rozpočtu než ako spomínaná kostra. Zdroje, ktoré by mali podniky nevyhnutne investovať do inovácií, vyťahuje vláda vo forme stále nových poplatkov, ale tiež vo forme odvodov, ktoré patria medzi najvyššie v EÚ. Veľká časť slovenských priemyselných podnikov je tak podkapitalizovaná a má čoraz väčší problém konkurovať v rámci globálnych trhov. Ak chceme rozvoj, a nie úpadok Slovenska, je nev

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.