Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2019, 00:00

Voľme tak, aby vyhralo aj Slovensko, aj EÚ

Z rozpočtu EÚ sme získali spolu viac ako 18,6 miliardy eur.

Voľme tak, aby vyhralo aj Slovensko, aj EÚ
Zdroj: TASR

V máji si pripomíname dve udalosti, ktoré výrazne ovplyvnili život na Slovensku. Pred 74 rokmi nás oslobodila Červená armáda a pred 15 rokmi sme vstúpili do najelitnejšieho zoskupenia – do Európskej únie. Oslobodenie nám prinieslo mier a vstup do Únie nás zaradil medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce krajiny Európy, stali sme sa rešpektovanou a hrdou krajinou. Hoci mnohí kritici nám v 90. rokoch neveštili pozitívnu budúcnosť, dnes sme jedinou krajinou spomedzi štátov V4, v ktorej sa od roku 2009 platí eurom, naša ekonomika ide na plné obrátky a prínosy z členstva v Únii naši občania cítia na každom kroku. Nie je to len pri cestovaní bez hraníc, keďže sme od roku 2007 aj členom Schengenu, do mnohých krajín vrátane USA a Kanady už nepotrebujeme víza. Ťažia z toho aj naši študenti. Veď vďaka európskemu programu Erasmus alebo Erasmus plus už na štúdium do zahraničia vycestovalo viac ako 40-tisíc Slovákov.


Dnes môžem zhodnotiť, že Slovenská republika výrazne profituje z tejto európskej politiky. Od vstupu do EÚ do konca roku 2015 Slovensko z rozpočtu EÚ získalo spolu viac ako 18,6 miliardy eur. Ak sa odpočíta to, čím do rozpočtu prispelo, tak čistá finančná pozícia Slovenska voči EÚ bola viac ako 12,1 miliardy eur. Počas aktuálneho programového obdobia 2014 až 2020 môžeme využiť ďalších 15,3 miliardy eur. Aj vďaka týmto peniazom sa realizovalo až 80 percent verejných investícií a náš HDP na obyvateľa stúpol z 55 percent priemeru Únie v roku 2003 na 77 percent pred dvoma rokmi.


Práve dnes rokuje vláda v Trebišove. Aj cestou sem som videl, ako nám členstvo v Únii pomohlo. Vďaka eurofondom sme len za minulé programové obdobie na Slovensku vybudovali 155 km diaľnic a rýchlostných ciest, zrekonštruovali takmer dvetisíc kilometrov ciest a 80 kilometrov železníc, kúpili sa desiatky nových vlakov, električiek, trolejbusov. Zmodernizovali sme tiež 80 nemocníc a polikliník, 638 sídel a verejných priestranstiev, vznikli desaťtisíce nových pracovných miest, vybudovali sme 1 673 kilometrov kanalizácie, vo viac ako 600 obciach sa vymenilo verejné osvetlenie a vynovených je aj viac ako 800 škôl.


Členstvo v Únii však nie je len o eurofondoch, ale najmä o hodnotách. O hodnotách demokracie a rovnosti príležitostí. O 10 dní tu máme voľby do Európskeho parlamentu a na Slovensku podobne ako v iných krajinách Únie hrozí, že štandardné demokratické strany v EP nahradia pohrobkovia fašistov či živly, ktoré nechcú Úniu rozvíjať, ale rozbiť. Aj preto som v úvode spomenul 74. výročie nášho oslobodenia. Fašizmus stál Európu milióny ľudských životov. A preto ľudí, ktorí sa k nemu v akejkoľvek forme hlásia, či už skryto, alebo otvorene, nesmieme pustiť k moci. Preto, prosím, v sobotu 25. mája zvážte, ako by volili vaši rodičia či prarodičia, ktorí hrôzy vojny zažili. A ak tak urobíme všetci, voľby do europarlamentu vyhrá aj Slovensko, aj Európa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.