Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2019, 00:00

Len spravodlivé vzťahy majú nádej

Musíme sa sústrediť na to, čo vieme posilniť a zlepšiť fungovanie

Len spravodlivé vzťahy majú nádej

Projekt európskej spolupráce bol pôvodne budovaný na myšlienke vytvorenia spoločného priestoru pokojnej, mierovej, vzájomne výhodnej obchodnej a hospodárskej spolupráce. Som presvedčený, že ak dnes pre rozdielne politické názory nevieme nájsť potrebnú zhodu vo vízii o budúcnosti Únie, nemali by sme strácať čas a energiu neproduktívnym dohadovaním sa, ale v záujme zlepšenia životných podmienok ľudí sa sústrediť sa na to, čím ešte vieme posilniť a zlepšiť fungovanie spoločného hospodárskeho priestoru.


Aby sme neboli občanmi druhej kategórie
Vzhľadom na to, že po pätnástich rokoch nášho členstva v EÚ životná úroveň občanov Slovenska dosahuje len približne 70 percent priemeru Únie, mali by sme sa pozrieť najmä na to, čo treba urobiť, aby sme v EÚ neostávali občanmi druhej kategórie.


Sociálna spravodlivosť je nevyhnutnou podmienkou dobrého fungovania každej slušnej, civilizovanej a kultúrnej spoločnosti, považujeme preto za potrebné pozrieť sa na plnenie zákazu diskriminácie aj v oblasti odmeňovania za vykonanú prácu. Ten hovorí, že nikto nesmie byť diskriminovaný pre farbu pleti, vierovyznanie, sexuálnu orientáciu a podobne a nemal by dostávať z takéhoto dôvodu nižší plat.


Napriek tomu vidíme v jednotnom spoločnom hospodárskom priestore EÚ doposiaľ prehliadanú mzdovú diskrimináciu, a to v závislosti od miesta vykonávania práce. Naši zamestnanci zahraničných firiem (obchodné reťazce, banky, automobilky a podobne) dostávajú len približne jednu tretinu či polovicu mzdy oproti rovnakým zamestnancom tých istých zamestnávateľov v starých krajinách EÚ. S

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.