Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2019, 00:00

Vzácnejšie ako hruda zlata

Rozhodne mobilizácia myšlienkovo zdravého jadra vedy.

Vzácnejšie ako hruda zlata
Zdroj: Pavol Funtál

Začiatkom dvadsiatych rokov sa po prvý raz objavil názor, že niet nijakých absolútnych hodnôt a že to platí nielen o čase a priestore, ale aj o podstate dobra a zla, dokonca aj o znalostiach a vôbec o všetkých hodnotách. Uvádza to rad dobových citátov. Názorový konflikt zraňoval samotného Alberta Einsteina, keďže tvrdil, že „konfliktom a problémom sa niekedy nedá vyhnúť a namiesto ignorovania ich treba okamžite riešiť.“ V paľbe extrémneho množstva informácií, medzi nimi množstva neprávd, zamieňania náhod za určitosť či iné javy, rozkladajú myseľ človeka. Je bežnou skutočnosťou, že peniazmi, velebením a slávou doslova pomútia hlavu a uveria chýrom o ich všemocnosti. Berú si na svoje plecia aj to, čomu nerozumejú. Nasleduje strata profesionálnych spôsobilostí alebo aj tragickosť dôsledkov svojho konania.

Rozhodne však mobilizácia myšlienkovo zdravého jadra vedy a neziskových organizácií, kam zaraďujem aj moju nadáciu orientovanú na podporu vedy a vzdelávania. Pokrok a žiaduce konanie majú svoje spoločenské zdôvodnenie, treba však zároveň znižovať aj nepriaznivé dosahy agresie, vplyv rôznych zaručených fám a, naopak, zvyšovať podporu aktivít podnecujúcich človeka k zachovaniu psychického i telesného zdravého spôsobu života. V tom duchu na pôdu SAV nadácia pozvala viacerých popredných vedcov a reprezentantov z rezortu školstva a hospodárstva.


V tvorivej diskusii spojenej s ocenením excelentných osobností vedy zaznievali kľúčové slová o vesmíre, seizmologických javoch, ale aj o prvom analógovom počítači a o nových materiáloch. Objavilo sa aj varovanie pred ohrozením našej civilizácie digitálnymi médiami, ktoré začínajú nahrádzať ľudský rozum. Rekapitulácia kľúčových problémov ľudstva nepotvrdzovala, že smerujeme k nezvratnej degradácii sveta a človeka v ňom. Poukazovala však na potrebu spojenia výsledkov vedy a vzdelávania spolu s výchovou k rodičovstvu a predovšetkým potrebou duchovna.

Napokon, poznanie a dobro by mali byť v ľudskom snažení v spojení s vierou tou najvzácnejšou komoditou, vzácnejšou ako materiálne bohatstvo pripodobnené hoci aj tej najväčšej hrude zlata. Konštatovania vedcov, návrhy a logické zdôvodnenia opierajúce sa o podstatné vedecké diela excelentného významu viedli k nosnej preambule: „za všetkým je človek, jeho hodnotová orientácia, jeho správanie a činy“. K tomu vedie aj nová publikácia autora Kocky sú hodené, ktorú si ako duševný dar odnášal každý z prítomných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.