Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2019, 00:00

V EÚ sa musíme navzájom inšpirovať

Šéf Deutsche Post Frank Appel píše o podcenenom, no zásadnom rozmere Únie.

V EÚ sa musíme navzájom inšpirovať
Zdroj: Reuters

Nastal čas, keď sa Európania musia spýtať, každý sám za seba aj spolu, akú budúcnosť pre Európu si predstavujeme. Nie je to ľahké. Nadšenie prvých rokov sa vytratilo. Nahradila ho nervozita z budúcnosti. Každý cíti, že toto je čas zmeny. Platí to na miestnej, regionálnej, národnej európskej i celosvetovej úrovni.

Otázka, na ktorú dnes musíme odpovedať, znie, či a ako Európska únia – a väčšia prepojenosť v rámci Európy – obohacuje naše osobné životy, zlepšuje ich a posilňuje nás ako komunitu v čase globálnych zmien.

Brexit ako dôkaz
V praxi toho EÚ môže občanom svojich členských štátov ponúknuť veľa. Žiaľ, základné výhody, napríklad jednotný trh a spoločná mena, ktoré rozhodne uľahčujú život mnohým Európanom, pokladáme buď za samozrejmosť, alebo sa nám zdajú príliš abstraktné.


V tomto smere má debata o brexite jeden významný prínos: občanom EÚ veľmi konkrétnym spôsobom ukazuje, ako každý profituje z voľného pohybu tovarov, ľudí a myšlienok. Pripomína nám, že jednotný trh je motor, ktorý zabezpečuje, že naše predajne potravín sú zásobené, lieky sú okamžite dostupné, máme väčší a dostupnejší výber zahraničných tovarov a ísť na dovolenku do zahraničia je jednoduché. Skrátka, kľúčové mechanizmy EÚ znamenajú pre občanov možnosť veľkého výberu a málo administratívnych staros

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.