Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2019, 00:00

Finančné trhy v máji hlásia: uteráky v ringu

Chaos okolo brexitu sa naďalej stupňuje, ak sa to ešte vôbec dá.

Finančné trhy v máji hlásia: uteráky v ringu
Zdroj: Reuters

Najvážnejší kandidát na uvoľnené miesto je Boris Johnson, známy postojom za tvrdý brexit. Ten sa už vyjadril, že nemá problém odísť z EÚ aj bez dohody. To by bola tvrdá rana pre ekonomiky a kapitálové trhy v Európe. Máj znamenal konečnú aj pre vládu v Rakúsku, ktorá padla, keď predsedu koaličnej strany slobodných zmietol škandál so sľubovaním štátnych zákaziek výmenou za podporu jeho strany. Uterák sa ocitol v ringu aj pri rokovaniach USA a Číny. Po zavedení nových ciel zo strany USA Čína reagovala odvetnými opatreniami a zaviedla clá na ďalšie importy z USA. Rokovania uviazli na mŕtvom bode a môžu sa ťahať roky. No ako sa bude blížiť termín prezidentských volieb v USA, prezident Trump bude potrebovať ukázať svoje víťazstvo v tomto spore. Preto sa zrejme dočkáme zvyšovania napätia.

Napätie sa zvyšuje aj medzi USA a Európou. Začiatkom mája prezident Trump síce posunul rozhodnutie o zavedení taríf na európske autá o pol roka, no v závere mesiaca sa obe strany Atlantiku dostali do sporu okolo diania v Iráne. Rast napätia a zlé správy z každej strany negatívne ovplyvnili akciové trhy. V máji sa dostali pod predajný tlak. Globálne sa májové straty koncom mesiaca pohybovali okolo úrovne šesť percent. Najviac stratili čínske indexy – viac ako osem percent. Straty európskych, japonských aj amerických širších indexov boli tentoraz vzácne vyrovnané a držali sa tesne pod hranicou šiestich percent. Naopak, straty technologického indexu NASDAQ sa dostali až k siedmim percentám.


Odklon investorov od rizikových aktív sa prejavil na dlhopisoch. Tie z nich, ktoré sa považujú za nízkorizikové, sa tešili záujmu. Ich cena rástla a výnosy klesali. Nemecký desaťročný štátny dlhopis sa v závere mája obchodoval s výnosom do splatnosti takmer –0,2 percenta ročne. To znamená, že investori sú ochotní dnes požičať nemeckej vláde 102 eur, aby im o 10 rokov vrátila 100. Takto nízko výnosy z nemeckých dlhopisov nikdy neboli. Slovensko aj naďalej patrí do skupiny bezpečných krajín, a preto výnosy z našich dlhopisov klesali. Investori sú aj našej krajine ochotní požičať za záporný úrok, a to až na sedem rokov. Únik do bezpečných dlhopisov podporil aj taliansky vicepremiér Salvini, ktorý opäť začal tvrdo kritizovať európske rozpočtové pravidlá. Na druhej strane sa však zvyšovali rizikové prirážky, a preto dlhopisy menej bezpečných emitentov nezaznamenali rast cien.


Rastúce napätie, paradoxne, vôbec nepomohlo zlatu. V prvej polovici mája sa síce tešilo priazni investorov a jeho cena rástla. V druhej polovici mesiaca však všetky zisky stratilo a v závere sa pohybovalo na podobných úrovniach ako na začiatku. Máj neprial ani cenám ropy, ktoré klesli približne o 7,5 percenta. Keďže rast cien bezpečných dlhopisov bol vyvážený poklesom menej bezpečných, väčšina garantovaných dôchodkových fondov sa v máji motala okolo nulového zhodnotenia s mierne kladným priemerom 0,1 percenta. Negarantované fondy boli koncom mája v strate v priemere takmer tri percentá v závislosti od toho, koľko akcií držali v majetku fondu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.