Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 00:00

V čom zaostáva nemecká ekonomika

Kombinácia rýchlo rastúcich miezd a vysokých daní spomaľuje rast.

V čom zaostáva nemecká ekonomika
Zdroj: Pavol Funtál

Nemecká ekonomika vo výsledkoch hospodárskeho rastu zaostáva. Dokonca aj medzi krajinami eurozóny, ktoré nie sú v tomto ohľade práve silnou zostavou, sa Nemecko v raste HDP v rokoch 2018 a 2019 prepadlo na nižšie priečky tesne pred Taliansko.


Francúzska ekonomika, ktorú Nemci často neprávom znevažujú, a dokonca brexitom dokaličená britská ekonomika rastú rýchlejšie ako Nemecko, hoci len mierne.


Slabý rast nemeckej ekonomiky sa zatiaľ nestal veľkou témou verejnej debaty v Nemecku najmä pre stále silné čísla zamestnanosti a nízku úroveň nezamestnanosti.


Množstvo pracovných miest vzniká predovšetkým v servise služieb, ktorý prosperuje vďaka výdavkom spotrebiteľov. Je však len otázkou času, kým pokles vo výrobnom sektore, ktorý trvá už celý rok, negatívne ovplyvní ďalšie odvetvia.


Americko-čínska obchodná vojna
Nemeckých výrobcov tovarov zasiahlo spomalenie hospodárskeho rastu a v poslednom čase aj pokles obchodu. Chýbajúca dynamika obchodu má rôzne príčiny. Popredné priečky medzi nimi zaujíma colný a v širšom zmysle obchodný konflikt medzi Spojenými štátmi a Čínou.


Samotné Nemecko môže pre odstr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.