Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2019, 00:00

Vysoká minimálna mzda sa perverzne pokladá za výhodu

Vysoká minimálna mzda sa perverzne pokladá za výhodu
Zdroj: Dreamstime

Česká vláda zvýšila kvótu na príjem pracovníkov z Ukrajiny na 40-tisíc ročne. Príčinou je nedostatok pracovných síl na domácom trhu. Vláda tiež schválila minimálnu mzdu ukrajinských pracovníkov na 1,2-násobok zaručenej mzdy pre domácich zamestnancov. Toto opatrenie vzbudilo prekvapenie a nesúhlas, konkrétne zo strany Hospodárskej komory, ktorá tu vidí diskrimináciu domácich pracovníkov.


Táto udalosť má niekoľko významových rovín. Predovšetkým je tu otázka, čo je príčinou boomu na českom trhu práce. Doplňujúcou otázkou je, či je tento boom dlhodobo udržateľný. Ďalej by sme sa mohli pýtať na význam minimálnej mzdy a skúsenosti z rôznych častí sveta.


Horúci trh práce
Najprv však k dôvodom, prečo je český trh práce taký „horúci“. Tu je hneď niekoľko príčin. V Európe ešte stále prebieha cyklické vzopätie, ktoré vystriedalo obdobie hospodárskej recesie po bankovej kríze pred desiatimi rokmi. A aj keď toto vzopätie nie je mimoriadne silné, vplyv na trh práce má veľký. Za zmienku stojí, že uplynulo približne päť rokov od roku 2014, keď sa skončila veľká úverová deflácia (trvajúca od roku 2009) a keď sa Európa čiastočne stabilizovala.


Stojí, mimochodom, za zvláštne zamyslenie, prečo zotavenie eurozóny z krízy trvalo tak dlho – takmer rovnako dlho ako zotavenie americ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.