Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2019, 00:00

Investovať alebo zlacniť elektrinu

Na rozhodnutie o zisku prenosovej sústavy majú vplyv ministerstvo a ÚRSO.

Investovať alebo zlacniť elektrinu
Zdroj: Reuters

Slovenská elektrizačná prenosová sústava – SEPS, ktorá prevádzkuje „kostru“ slovenskej energetiky, elektrické vedenia vysokého napätia naprieč Slovenskom, nedávno zverejnila svoju výročnú správu. Dozvedeli sme sa z nej našu minuloročnú bilanciu výroby, spotreby a dovozu elektrickej energie, ako aj energetický mix, ktorý by sa však mal vďaka Mochovciam a Novákom ešte významne zmeniť. Nie menej zaujímavé sú aj ekonomické výsledky SEPS, ktoré majú priamy súvis s cenami elektriny slovenských odberateľov. Jednoducho, SEPS ako prirodzený monopol zarába a na to, ako sa s jej ziskom naloží, či sa použije na zníženie cien elektriny, investície alebo sa odvedie do štátneho rozpočtu, majú rozhodujúci vplyv ministerstvo financií a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví – ÚRSO.

Saldo sa prehĺbilo

Minulý rok došlo k poklesu spotreby, ale aj výroby elektriny na Slovensku. Ak spotreba klesla len mierne z 31 terawatthodín na 30,9, pri výrobe to bolo výraznejšie, keďže v roku 2017 sme dokázali na našom území vyprodukovať 28 terawatthodín, avšak minulý rok už len 27,1 terawatthodiny elektrickej energie. Celkovo teda došlo k prehĺbeniu salda, čiže negatívnej bilancie importu a exportu elektriny s cieľom uspokojenia domácej spotreby. Najväčší prepad vo výrobe zaznamenali vodné elektrárne, čo bolo spôsobené predovšetkým extrémnym suchom, a teda nedostatočnými prietokmi v minulom roku.


Samozrejme, zdrojová základňa domácej výroby elektriny by sa mala v nasledujúcich rokoch významne zmeniť, a to spustením 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce a pravdepodobným odstavením ele

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.